01.12.2016/07:39

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE ws. podatku handlowego

Polskie władze skierowały do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na wrześniową decyzję Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego, która nakazywała zawieszenie tej daniny - podała jako pierwsza PAP, powołując się na rzeczniczkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Argumentem podniesionym w skardze jest błędna, zdaniem przedstawicieli polskiego rządu, kwalifikacja podatku jako pomocy państwa.

Co jeszcze Polska zarzuca KE? Zdaniem naszych władz, nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania podatku handlowego było niezgodne z unijnym prawem. Oprócz tego polska strona jest zdania, że Komisja przygotowała niewystarczające uzasadnienie dla swojej decyzji.

Przypomnijmy, o tym, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych planowało przygotowywało skargę ws. podatku handlowego, premier Beata Szydło poinformowała już 28 października. Wcześniej o możliwości zaskarżenia decyzji Komisji Europejskiej do TSUE mówili inni przedstawiciele rządu, m.in. (ówczesny) minister finansów Paweł Szałamacha.

Jak podkreślał wiceminister finansów Wiesław Janczyk w październikowym liście skierowanym do ministra spraw zagranicznych (w którym proszono o przygotowanie skargi), nałożony przez KE nakaz skutkować będzie ubytkami w budżecie państwa na poziomie ok. 0,5 mld zł w tym roku i 1,6 mld zł rocznie w latach kolejnych.

Przypomnijmy, KE podjęła decyzję o wszczęciu postępowania przewidzianego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej we wrześniu. W uzasadnieniu KE podała, że "wprowadzona ustawą progresywna skala podatku dokonuje zróżnicowania przedsiębiorstw w zależności od wielkości ich przychodów i przyznaje selektywną korzyść przedsiębiorstwom o niskich przychodach, które są całkowicie zwolnione z podatku lub płacą go znacznie mniej w stosunku do swoich przychodów, niż przedsiębiorstwa o wyższych przychodach".

- Wobec braku konkretnych dowodów wskazujących na inny stan rzeczy można stwierdzić, że podatki obrotowe nie uwzględniają struktury kosztów podmiotów gospodarczych ani ich rentowności. Progresywne podatki obrotowe uderzają w przedsiębiorstwa według ich wielkości, a nie zyskowności czy wypłacalności. Prowadzą one do dyskryminacji między przedsiębiorstwami ze względu na ich przychody i mogą być przyczyną poważnych zakłóceń na rynku - tłumaczyła Komisja Europejska.

KE podkreślała w uzasadnieniu, że progresywne podatki obrotowe mogą być uzasadnione wyłącznie ze względu na charakter systemu podatkowego i jego ogólną strukturę. Jednocześnie zasygnalizowała, że podatek od sprzedaży detalicznej oznacza potencjalne zakłócenie konkurencji oraz będzie miał wpływ na handel wewnątrzunijny, oraz że może stanowić niedozwoloną pomoc publiczną.

Czytaj także:
Podatek handlowy w praktyce. Wiemy, ile firm złożyło deklaracje podatkowe
Rząd mięknie w sprawie podatku handlowego. Nowa stawka to 0,65 proc.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Antyoligarcha 02.12.2016

    W Polsce mamy rządy oligarchii pisowskiej, gdzie nieduża grupa ludzi uważa, że ma prawo narzucać wszystko ludziom - także takie bzdurne podatki jak handlowy. Oligarchia to forma rządów, polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Najogólniej rzecz ujmując, oligarchia to rządy mogące upodabniać się do dyktatorskich, które cechują się przywłaszczeniem suwerennej roli w państwie przez dość wąską grupę, np. wyodrębnioną ze starszyzny rodowej lub elit. Grupa rządząca jest zamknięta i wszystkie najważniejsze stanowiska w państwie oraz realna władza jest sprawowana przez jej członków. Nawet jeśli w obrębie elity władzy toczy się mniej lub bardziej zakulisowa walka o władzę, to oligarchia na zewnątrz występuje zdecydowanie jednolitym frontem, starając się nie dopuścić do władzy innych grup społecznych.

    Taki układ mamy w Polsce - oligarchia pisowska kierowana przez Kaczyńskiego uzurpuje sobie prawo do wiecznej władzy nad Polakami i nie liczeniem się z ich poglądami.

  • Troll 01.12.2016

    i co? łyso?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.