27.09.2018/11:27

Posłanka PiS pyta ministerstwo o "pracę ponad siły" w Biedronce

Anna Sobecka, posłanka PiS, zgłosiła do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej interpelację "w sprawie działalności sieci sklepów Biedronka". Podniosła w niej temat wydłużonego czasu pracy w sklepach w soboty, jak również napisała, że pracownicy sieci - w ich opinii - "są obarczani pracą ponad siły".

- Biedronka wydłużyła godziny pracy do późnych godzin nocnych, ale nie zapewniła sklepom i pracownikom właściwej ochrony. Dodatkowo zakończenie pracy o godz. 22.00 lub 23.00 nie oznacza, że pracownicy od razu mogą wyjść do domu, gdyż placówkę trzeba jeszcze uporządkować, podliczyć kasy i wykonać wiele innych czynności - napisała Sobecka.

Jak dodała, "w efekcie pracownicy wychodzą około północy, co zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma komunikacji miejskiej, tworzy dodatkowe kłopoty". Posłanka oceniła też, że wydłużenie godzin otwarcia sklepów w soboty nie ma sensu, bowiem "o tej porze mało kto robi zakupy i utarg jest bardzo mały, za to zdarzają się agresywni klienci pod wpływem alkoholu". Jak stwierdziła Sobecka, "w ostatnich miesiącach wiele razy do sklepów musiała być wzywana policja".

- Pracownicy [Biedronki] walczą także o zwiększenie zatrudnienia w sklepach, gdyż ich zdaniem są obarczani pracą ponad siły. Poziom zatrudnienia w poszczególnych sklepach jest taki sam lub mniejszy niż np. 10 lat temu. Tymczasem w tym okresie znacząco wzrósł asortyment. W sieci brak także regulaminu wynagradzania, a konieczny jest także nowy regulamin pracy oraz zmiany systemu premiowego, który w ocenie związkowców jest niesprawiedliwy - napisała Sobecka w interpelacji.

Posłanka PiS postanowiła zapytać MRPiPS, czy resort "monitoruje sytuację w sklepach po wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele", oraz czy zna "sytuację pracowników sieci Biedronka". Zapytała także "jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w sprawie warunków pracy w sieci Biedronka".

Odpowiedzi udzielił Sobeckiej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Niemal cała odpowiedź przedstawiciela resortu sprowadziła się do opisania obowiązującego w Polsce prawa. Szwed zauważył m.in., że "jeżeli  pracodawca (...) widzi konieczność zmiany organizacji pracy, np. wprowadzenia nowego systemu, czy też rozkładu czasu pracy albo modyfikacji definicji pory nocnej, to może to uczynić odpowiednio zmieniając regulacje zakładowe, zwłaszcza regulaminu pracy".

- Odnosząc się do kwestii działań przeprowadzonych przez sieć handlową Biedronka, dotyczących wydłużenia pracy w piątki i soboty oraz wprowadzenia zmiany nocnej, uprzejmie wyjaśniam, że jeżeli rozwiązania te są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy dotyczącymi czasu pracy, to nie ma przeszkód prawnych do ich wprowadzania - odpisał posłance Sobeckiej Stanisław Szwed. Wiceminister dodał, że w przypadku ewentualnego naruszenia prawa w tym zakresie, organem właściwym do przeprowadzenia kontroli byłaby Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.