17.05.2013/09:33

Posłowie: kradzież zaczyna się od 800 zł

Próg, powyżej którego kończy się wykroczenie, a zaczyna przestępstwo kradzieży powinien wynosić połowę płacy minimalnej, czyli 800 zł – proponują posłowie.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, we wtorek podkomisja ds. nowelizacji prawa karnego przyjęła propozycję posła Jerzego Kozdronia, by była to połowa minimalnej płacy, czyli 800 zł. Już w środę do klubów parlamentarnych i premiera poszło pismo Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji, która zdecydowanie protestuje przeciwko zmianie. Obecnie próg, powyżej którego kradzież kwalifikowana jako przestępstwo, wynosi 250 zł. Handlowcy uważają, że podniesienie tej stawki jeszcze bardziej rozzuchwali złodziei. Przypomnijmy, że początkowo rząd – naciskany przez policję i prokuraturę – chciał, by kradzież i zniszczenie mienia były przestępstwem dopiero powyżej kwoty 1000 zł. Gdyby Sejm się na to zgodził do kategorii wykroczeń spadłoby około 150 000 spraw rocznie – pisze „GW”.Komunikat wydała też Polska Izba Handlu. Jej szef Waldemar Nowakowski uważa, że obniżenie progu jest niezgodne z Konstytucją, która daje każdemu obywatelowi prawo do ochrony jego własności. Według obliczeń Izby, podwyższenie górnej granicy wykroczenia do proponowanej przez posłów kwoty, może oznaczać co najmniej trzykrotny wzrost strat z tytułu „drobnych” kradzieży w sklepach – do 5-8 mld zł rocznie.


E

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.