17.03.2014/09:35

Powstanie największa spółka bananowa

Dwaj światowi potentaci w uprawie bananów i handlu nimi zdecydowali o połączeniu sił – podaje wyborcza.biz. Amerykańska Chiquita i irlandzki Fyffes połączą siły i stworzą spółkę, która będzie największym dostawcą bananów na świecie.

Do tej pory w branży bananów rządziła wielka czwórka producentów: amerykański Fresh Del Monte, Dole Food (założony na Hawajach), Chiquita i Fyffes. Teraz zostanie trójka, która będzie kontrolowała 80 proc. światowego rynku. Nowo powstała spółka ChiquitaFyffes będzie miała 29 proc. rynku. Jej powstanie muszą jeszcze zatwierdzić regulatorzy w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Irlandii. Utrzymane zostaną obie rynkowe marki bananów: Chiquita i Sol. Spółki wymienią się nawzajem akcjami, jednak to dotychczasowi udziałowcy Chiquity będą mieli dominującą pozycję, bo obejmą 50,7 proc. udziałów w nowej firmie. Dla akcjonariuszy Fyffes zostanie 49,3 proc. Prezesem zostanie David McCann, prezes Fyffes.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.