28.02.2018/15:05

Pożar na rynku pracy! Masowe rekrutacje i podwyżki odpowiedzią na presję płacową w handlu

Ponad 40 proc. firm planuje rekrutacje w nadchodzącym kwartale, a jedynie 3 proc. redukcje etatów. Dlatego nie powinno dziwić, że ponad 84 proc. Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a rekordowa pula 61,5 proc. pracowników oczekuje w nadchodzących miesiącach podniesienia poziomów wynagrodzeń – wynika z najnowszej, dziewiątej już edycji „Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service S.A.

Co ciekawe, również po stronie pracodawców pojawiają się dotychczas najwyższe poziomy deklaracji mówiących o podwyżkach. Zapowiada je 29 proc. firm, które muszą nie tylko walczyć o nowych kandydatów, ale również poradzić sobie z rotacją. Co 5 pracownik zapowiada poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia, a główną motywacją do zmiany pozostają wyższe zarobki.

- Od wielu kwartałów rynek pracy jest mocno rozgrzany, ale możemy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach jego dynamika jeszcze przyspieszy. Wrzucenie wyższego biegu wymuszają z jednej strony coraz większe trudności rekrutacyjne firm, a z drugiej rosnące oczekiwania pracowników. Jedynie 1 na 8 Polaków obawia się utraty pracy, a niemal 2/3 badanych rozważających jej zmianę spodziewa się, znalezienia nowego miejsca zatrudnienia w maksymalnie 90 dni. Tak optymistyczne postrzeganie własnej sytuacji zawodowej, w świetle warunków rynkowych jest racjonalne, ale powoduje również wyraźną presję na poprawę warunków zatrudnienia. Obecnie ponad 61 proc. Polaków oczekuje podniesienia poziomów wynagrodzenia, i to pomimo, że 55 proc. pracowników otrzymało podwyżki w 2017 roku – podkreśla Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service S.A.

Eksperci zapytali przedstawicieli sektora handlu o planowane zmiany zatrudnienia w nadchodzących miesiącach. Z danych wynika, że 36,4 proc. pracodawców związanych z sektorem handlu zapowiada zwiększenie zatrudnienia, 14,6 proc. chce utrzymać zatrudnienie w swoich sklepach poprzez rekrutacje. Aż 44,3 proc. ma ambitny pan utrzymania zatrudnienia bez rekrutacji, co oznacza, że firmy nie tylko będą podnosić wynagrodzenia, ale także oferować coraz więcej benefitów pozapłacowych, które mają budować lojalność i wzmacniają motywację do pracy. Co nie dziwi, żaden z pracodawców nie planuje zmniejszenia zatrudnienia, a niespełna 5 proc. z nich nie wie, czy w tym roku zwiększy zatrudnienie w firmie.

A jakich pracowników najbardziej potrzebują firmy z sektora handlu. Według badań Work Service ponad 10 proc. przedsiębiorców rekrutować będzie kadrę zarządzającą. W przypadku pracowników średniego i niższego szczebla rekrutacja będzie dotyczyła kolejno 48,7 i 49,6 proc. firm handlowych.

W doskonałe nastroje pracowników branży handlowej mogą wprawić wyniki badania dotyczącego polityki płacowej firm handlowych, a dokładnie podwyżek wynagrodzeń. Niemal 40 proc. firm handlowych planuje podniesienie zarobków swoich pracowników, zaś 48,8 proc. chce je utrzymać na dotychczasowym poziomie. Żadna sieć handlowa nie planuje zmniejszenia poziomu płac, a 11,6 proc. firm jeszcze nie wie, czy zwiększy wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.