22.05.2018/10:42

Pracownicy sklepów w Polsce pracują ponad siły

Pracownik hipermarketu przenosi dziennie nawet kilka ton. Nie skarży się, bo w końcu to jego praca. A gdy jest mu zbyt ciężko dźwigać na raz dziesięć kilogramów, zawsze może wziąć dwa razy po pięć. Uczą go tego na szkoleniu.

Praca w handlu zawsze była ciężka, ale tak jak teraz, jeszcze nie było. Przyciśnięte do ściany niższą sprzedażą hipermarkety tną koszty, redukując zatrudnienie, a obowiązki zwolnionych przerzucają na tych, którzy zostali. W efekcie, pracy, zwłaszcza tej fizycznej, jest więcej, bo – jak twierdzą pracownicy – w związku ze spadkiem obrotów ubyło głównie „papierologii”, a nie noszenia i wykładania towaru na półki. Ludzie pracujący w handlu są więc coraz bardziej zmęczeni. Trudno, żeby było inaczej, gdy – tak jak w jednym z hipermarketów sieci Tesco – liczba pracowników zmniejsza się z blisko 400 do około 140 osób. A pracy, jak twierdzą zatrudnieni w sklepie, jest tylko trochę mniej. Na pewno nie trzykrotnie.

Muszę wykonać plan, muszę wykonać plan…

W handlu pojawiło się określenie „multipracownik”. To ktoś, kto stanie za ladą, usiądzie przy kasie, a gdy trzeba, rozładuje tira. Tyle że to, co od biedy sprawdza się w niewielkim sklepie, w hipermarkecie jest utopią. Pracownicy od wszystkiego mają coraz dłuższą listę obowiązków i coraz mniej siły, żeby wszystkiemu sprostać. – Często słyszę od kolegów z pracy, że już nie dają rady, że są zmęczeni. Ale cóż mogą zrobić? Nie znam przypadku, żeby ktoś poszedł do przełożonego i powiedział, że jest przemęczony. Musiałby się liczyć z utratą pracy. Wszystko jest oczywiście w zgodzie z przepisami i kontraktem, który podpisali – mówi Elżbieta Jakubowska, pracownica Tesco i przewodnicząca tamtejszej Solidarności.

Zresztą gdyby nawet ktoś się przyznał, że jest mu ciężko, prawdopodobnie usłyszałby od kierownika, że on też musi wykonać plan, który dostał od swojego przełożonego, a ten z kolei od dyrektora, zaś dyrektor od prezesa itd. – Zdarza się, że pracownik źle się poczuje i wychodzi z pracy. Jeśli nie dostanie zwolnienia lekarskiego, musi odpracować czas, w którym był nieobecny. Ale kierownik nie powie mu, żeby poszedł do pokoju wypoczynkowego – a mamy taki pokój – i odpoczął 15 minut. O takim przypadku nie słyszałam – tłumaczy Elżbieta Jakubowska. I dodaje: – Polskich pracowników boli to, że w angielskim Tesco, firmie-matce, na takiej samej powierzchni handlowej pracuje więcej osób. Myślę, że nawet dwa razy tyle. Nas to bulwersuje, pracujemy w końcu w tej samej firmie. Choć, z tego, co wiem, przemęczeni pracownicy to problem dotyczący nie tylko sieci Tesco.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • klient 23.05.2018

  A klientów traktuje się jeszcze gorzej, bo z uwagi na nieobsadzone kasy są zmuszeni sterczeć w kolejkach. Wszyscy są rozdrażnieni - sprzedawcy bo jest ich za mało, klienci - bo nie można szybko zrobić zakupów.

 • Wera 23.05.2018

  Artykuł, bardzo trafnie określa problemy środowiska w handlu , ale skoro przewodniczący związków o tym wiedzą, a wiedzą bardzo dobrze, to dlaczego nic z tym nie robią? ?, bo nie chcą się narazić dyskontowi....no właśnie, ktoś kto powinien o nas walczyć z całych sił i stać za nami murem , napisze parę słów prawdy i co i nic ...a szkoda, że Polak za Polakiem murem nie stoi ,tylko jeszcze gnębi , brak kontroli i nadzoru nad pracą w Polsce ...to smutne i przykre. ...

 • Rumii 22.05.2018

  Mobbing i wysilek ponad sile jak w każdej innej pracy!!! Dam wolne niedziele zle, polozcie się i.polezcie najlepiej. Ja pracuje na produkcji 6dni w tyg po 10godz. w święta i niedzielę i muszę bo za coś żyć trzeba. Daj pospolstwu palec pociągnie rękę.

 • ... 22.05.2018

  Szczera prawda, ale tutaj dochodzi jeszcze wiele wiele gorzkiej prawdy. Praca w polskim handlu to wyzysk człowieka przez człowieka, mobbing i nierówne traktowanie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.