14.10.2020/09:46

Prawo i Sprawiedliwość mięknie w sprawie zakazu handlu w niedziele?

Według dziennikarzy RMF FM, Zjednoczona Prawica "coraz poważniej" zastanawia się nad tymczasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele. Jednak żadne decyzje polityczne w sprawie pójścia w tym kierunku jak dotąd nie zapadły.

RMF FM donosi, że kwestia jest szczególnie istotna ze względu na zbliżające się Boże Narodzenie i poprzedzający święta coroczny szczyt zakupowy. Dziennikarze radia wskazują, że kwestia czasowego przywrócenia niedzielnego handlu jest "coraz poważniej omawiana" przez rządzących polityków we własnym gronie. Jednak w dalszym ciągu przeciwnicy takiego ruchu stanowią większość w obozie władzy.

Ewentualne - choćby czasowe - przywrócenie szerokiej możliwości prowadzenia handlu w niedziele prawdopodobnie wywołałoby ostry sprzeciw związkowców z NSZZ "Solidarność", z których inicjatywy uchwalona została na początku 2018 r. ustawa ograniczająca sprzedaż w ostatni dzień tygodnia.

Przypomnijmy, że w Ministerstwie Rozwoju już wiosną 2020 r. powstał pomysł czasowego wycofania się z zakazu niedzielnego handlu, by rozłożyć ruch w sklepach na więcej dni oraz pomóc branży handlowej w odbudowie utraconej z powodu koronakryzysu sprzedaży. Jednak idea ta nie znalazła poparcia Jadwigi Emilewicz, nie spodobała się także związkowcom z NSZZ "Solidarność" i - w konsekwencji - szybko została storpedowana.

Od tamtej pory część organizacji pracodawców - m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Rada Centrów Handlowych, czy Konfederacja Lewiatan - regularnie powraca z postulatem zawieszenia zakazu handlu w niedziele. Druga fala epidemii covid-19, która uderzyła w Polskę, z pewnością wpłynie na zwiększenie presji w tym temacie.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Pracownik NETTO 15.10.2020

  Bobek
  14.10.2020
  Niedziele handlowe by bardzo pomogły najemcom centrów handlowych. Niedziela to był obok soboty najlepszy dzień sprzedażowy, dla restauracji, kina i ciuchów to by była świetna wiadomość. Dodatkowo gdyby sklepy były otwarte to by firmy musiały zwiększyć zatrudnienie a każde dodatkowe miejsce pracy jest ważne w tych czasach ======= Kolego, rozczaruję cię :) Pracuję w supermarkecie. Żadnego etatu nam nie zabrano po wycofaniu niedziel handlowych.A więc, i nie zwiększą zatrudnienie po przywróceniu tego kieratu. Postaraj się więc robić zakupy w dni powszechne i soboty. A w niedziele - do kościółka i z rodzinką - do dziadków na obiadek :)

 • Sklepikarz 14.10.2020

  Ludzie mają realnie coraz mniej pieniędzy i mają w nosie czy będzie dodatkowy dzień handlowy -nie mają za co kupować

 • Wiesław Paleta 14.10.2020

  Niby jak to ma pomóc w walce z pandemją skoro to będzie kolejny kanał dystrybucji wirusa. Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Radzie Centrów Handlowych, czy Konfederacji Lewiatan z pewnością zależy, ale na nabiciu kabzy, z nie zdrowiu Polaków.

 • Lilia 14.10.2020

  Pojechałabym do sklepu agd-rtv w galerii w niedzielę zamiast tłoczyć się w sobotę lub kupować na allegro.

 • Major 14.10.2020

  Dzisiaj już 6500 nowych chorych na Covid, ilość rośnie więc co trzeba zrobić? Otworzyć sklepy w niedzielę, żeby ludzi mieli dodatkowy dzień żeby się pozarażać. Markety to miejsca gdzie 80% ludzi nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa.
  Pazerność ludzi związanych z handlem ważniejsza od zdrowia.

 • Bobek 14.10.2020

  Niedziele handlowe by bardzo pomogły najemcom centrów handlowych. Niedziela to był obok soboty najlepszy dzień sprzedażowy, dla restauracji, kina i ciuchów to by była świetna wiadomość. Dodatkowo gdyby sklepy były otwarte to by firmy musiały zwiększyć zatrudnienie a każde dodatkowe miejsce pracy jest ważne w tych czasach

 • Indianin 14.10.2020

  Ale czy spadła sprzedaż FMCG , czy tylko w poszczególnych kanałach ? Branża ma się dobrze, tylko hiprmarkety siadają.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także