23.07.2018/10:57

Prezes Detalu Polskiego: W handlu tradycyjnym rosną obroty w niedziele

Nasza sieć skupia przede wszystkim nieduże niezależne sklepy detaliczne. Początkowo wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę niosło dla małego handlu zarówno nadzieję, jak i pewien niepokój, zawsze związany z rewolucyjnymi zmianami na rynku. Dziś, z perspektywy czasu oceniamy sytuację pozytywnie, szczególnie w przypadku małych punktów detalicznych, które w przewadze stanowią biznes rodzinny – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Jan Wilk, prezes Detalu Polskiego.

Z obserwacji eksperta wynika, że w handlu tradycyjnym rosną obroty w niedziele. - Także w te, które nie są objęte ustawowym zakazem handlu, bo konsumenci wykształcają w sobie powoli nawyk nabywczy, polegający na tym, że „dla bezpieczeństwa” drobne niedzielne zakupy wykonują w sklepach, które są na pewno czynne w ten dzień – zaznacza Jan Wilk. - Co więcej, małe punkty detaliczne dobrze dostosowały się do nowych warunków prawnych na rynku. Potrafią już właściwie przygotować asortyment i stany magazynowe do zbliżającej się niedzieli bez handlu – dodaje.

Zdaniem prezesa Detalu Polskiego, drobni detaliści wykorzystali szansę, jaką dał im ustawodawca. - Na rynku tradycyjnym odmiennie wygląda także sytuacja z zaopatrzeniem sklepów w towary po weekendzie. Punkty detaliczne, które z nami współpracują mają zawsze szansę na samodzielne zakupy w hurtowniach będących kontrahentami Polskiej Sieci Handlowej „Unia”. Przewagą właścicieli małych sklepów jest fakt, że rażące braki w asortymencie zawszą są możliwe do uzupełnienia w halach hurtowych już w poniedziałek wcześnie rano – podkreśla nasz rozmówca.

PSH „Unia” prowadzi także dystrybuuję na rynku HoReCa. - Zauważamy bardzo silny wzrost obrotu tego kanału w okresie niedziel wolnych od handlu. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w wielkości sprzedaży prowadzonej dla odbiorców gastronomicznych – podsumowuje Jan Wilk.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ann 24.07.2018

    dzień dobry
    nie do końca tak jest.. maleją w sklepach obroty od poniedziałku do soboty włącznie, gdyby nie niedziele, nie udałoby się w ogóle utrzymać na rynku. Ustawa tak naprawdę ponownie pomogła dużym siecią handlowym zupełnie nie będącym namiastką polskiego tradycyjnego handlu. Przykre...

  • Konsument 24.07.2018

    Pan już się zapisał do PIS?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.