26.04.2020/12:04

Tomasz Suchański, prezes Żabka Polska: Sprzedaż detaliczna może spaść z powodu koronawirusa nawet o 30 proc.

Szef sieci Żabka Tomasz Suchański w wywiadzie udzielonym "Business Insider Polska" prognozuje, że dane z gospodarki za kwiecień będą "dużo gorsze" niż za marzec.

Jego zdaniem spadek wartości sprzedaży detalicznej w naszym kraju o 20 lub nawet 30 proc. "to jest scenariusz całkowicie realny". Suchański zwraca uwagę, że obecna sytuacja jest dla wszystkich podmiotów działających na rynku absolutnie bezprecedensowa. Jak wskazuje, dzisiaj plany firm wybiegają w przyszłość maksymalnie kilka tygodni. Niemal nikt nie zajmuje się tym, co się wydarzy za pół roku albo później.

Prezes Żabki zaznacza, że sieć ponad 6,1 tys. sklepów którą zarządza znalazła się w stosunkowo dobrej sytuacji, gdyż sklepy spożywcze nie zostały zamknięte przez rząd, a jedynie muszą się borykać z ograniczeniami liczby klientów jednocześnie przebywających w placówce. Znacznie gorzej radzą sobie sieci non-foodowe, których sklepy stoją zamknięte. - Zmiany w handlu detalicznym będą bardzo głębokie - zapowiada Tomasz Suchański.

Koronakryzys spowodował gwałtowną zmianę zachowań konsumentów, również w handlu spożywczym. W rozmowie z "Business Insider Polska" Suchański wskazuje na mocne spadki w kategorii food-to-go (oferta Żabka Cafe: hot-dogi, zapiekanki itp.). Wzrosła natomiast sprzedaż dań gotowych/produktów ready-to-eat. Polacy częściej zaopatrują się również w produkty suche i takie, które mają odległą datę przydatności do spożycia - jak konserwy czy makarony.

Suchański zdradza również "BIP", że w sklepach sieci zmniejszyła się liczba transakcji i "znacząco zmalał" ruch w placówkach. Pozytywnym zjawiskiem jest natomiast zwiększenie średniej wartości koszyka. Prezes Żabki nie zdradza konkretnych liczb, ale wskazuje, że sieć per saldo odnotowuje minimalny spadek sprzedaży względem poziomu z ubiegłego roku.

Zapytany o ekspansję sieci Żabka w 2020 r., Suchański odpowiedział, że planem jest "powiększenie sieci o kilkaset sklepów do końca roku" i to pomimo utrudnionych warunków funkcjonowania gospodarki.

Czytaj więcej w "Business Insider Polska".

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • yuyuu 27.04.2020

    No u was to na pewno - nie każdego stać na tak delikatesowe ceny

  • Żal 26.04.2020

    Zasponsoruje Pan ponownie Rydzyka i niechybnie spłynie do Pana kasa wyciągnięta od Polaków, którą przekaże pisowski rząd. Będzie pan zadowolony.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.