15.01.2021/12:48

Primark dużo stracił na obostrzeniach w handlu. Spadek sprzedaży o 30 proc.

Primark odnotował spadek sprzedaży o trzydzieści procent w ostatnim kwartale 2020 r. Sieć alarmowała o złych wynikach już przed końcem ubiegłego roku.

W ciągu 16 tygodni poprzedzających 2 stycznia Primark osiągnął obrót w wysokości 2,03 mld funtów (2,28 mld euro). W tym samym okresie ubiegłego roku sieć sprzedała produkty o wartości 2,9 mld funtów (3,27 mld euro). Sprzedawca mocno ucierpiał z powodu lockdownu w kilku krajach. Primark szacuje, że stracił 540 mln funtów (608 mln euro) na sprzedaży z powodu obostrzeń w handlu.

Sprzedaż zależała w dużym stopniu od rodzaju sklepu. Sklepy w parkach handlowych radziły sobie lepiej niż rok temu. Jednak sklepy zlokalizowane w centrach miast są w dużym stopniu uzależnione od turystów i osób dojeżdżających do pracy. Dlatego przyjęli znacznie mniej klientów. W okresie, w którym dopuszczono do ponownego otwarcia sklepy, sprzedaż była średnio o 14 proc. niższa niż przed rokiem.

Primark posiada globalną sieć 389 sklepów. Spośród nich 305 jest obecnie zamkniętych. Oprócz sklepów w Wielkiej Brytanii zamknięte są wszystkie oddziały w Niemczech (32) i Holandii (20). Detalista szacuje, że jeśli obecna sytuacja utrzyma się do końca lutego, szkody spowodowane zamknięciami sklepów wyniosą 1,05 mld funtów (1,18 mld euro). Pod koniec ubiegłego roku sieć ostrzegła przed dodatkowymi stratami w sprzedaży. W tym czasie firma obawiała się już utraty 650 mln funtów (733 mln euro).
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także