30.01.2017/11:03

Prof. Pisula: Mięso zyskuje kosztem przetworów

Zgodnie z aktualnymi trendami żywieniowymi spada spożycie przetworów mięsnych a zwiększa się konsumpcja mięsa kulinarnego. O popularności jego poszczególnych gatunków: wołowiny, wieprzowiny i drobiu, wciąż decyduje przede wszystkim cena – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl prof. Andrzej Pisula, ekspert Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Profesor zwraca uwagę, że dodatkowymi czynnikami wpływającymi na sprzedaż mięsa są: łatwość i szybkość przygotowania posiłku z danego gatunku mięsa; jakość, rozumiana głównie jako zawartość tłuszczu w produkcie, oraz przeznaczenie danego gatunku mięsa do spożycia przez określoną grupę wiekową, np. dzieci.

Zapytany o stan rynku mięs pakowanych, ekspert odpowiada: - Mięso pakowane dominuje w sklepach sieci handlowych oraz w większych miastach. Natomiast w sklepach lokalnych, tradycyjnych, sprzedaż mięsa kulinarnego odbywa się głównie „na wagę”. W przypadku mięsa pakowanego, tempo rozwoju rynku jest niższe niż w przypadku wędlin pakowanych.

Powoli rośnie też rynek mięs wstępnie przygotowanych do pieczenia, np. w marynatach. – Te produkty radzą sobie na rynku słabiej niż oczekiwano. W dużym stopniu wpływa na to akceptowalność użytych przypraw. Dobrym pomysłem mogłoby być zróżnicowanie poziomów dodatków i przypraw, oraz zadbanie przez producentów o wyczerpującą informację na ich temat na opakowaniu lub etykiecie – komentuje prof. Pisula.

Zaznacza, że na rynku mięsa zmniejsza się sezonowość sprzedaży. - Wyraźne szczyty sprzedaży produktów mięsnych występujące dawniej w okresie świąt, są obecnie zdecydowanie zmniejszone. W tej chwili wzrost dostaw produktów mięsnych do sklepów przed Wielkanocą nie przekracza 5 proc. Natomiast wciąż występują szczyty sprzedaży określonych asortymentów, np. kiełbasy białej, szynki „gotowanej” czy mięsa gotowego do grillowania – tłumaczy ekspert.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.