01.07.2020/13:26

Projekt ustawy legalizującej sprzedaż alkoholu przez internet trafił do Sejmu

Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15 złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ludowcy chcą zezwolić koncesjonowanym detalistom na sprzedaż alkoholu „z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość”.

Projektodawcy proponują zmianę brzmienia trzech zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości, umożliwiającą e-handel alkoholami, dodając w odpowiednich przepisach, określających warunki korzystania z zezwolenia na sprzedaż alkoholu, sformułowanie „lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość”. Zmiany miałyby dotyczyć koncesjonowanych punktów sprzedaży, a także firm cateringowych ”których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, na podstawie umowy zawieranej na odległość.”.

Ludowcy argumentują w uzasadnieniu do ustawy, że kryzys spowodowany epidemią wywołuje okazał się szczególnie dotkliwy dla branży gastronomicznej, w tym rynku napojów alkoholowych. Podnoszą, że branża alkoholi rzemieślniczych, która zmieniła profil spożycia alkoholu w Polsce i preferencje polskiego konsumenta, stanęła w obliczu nieuchronnego bankructwa, ponieważ lockdown w gastronomii odcięło producentów i dystrybutorów od ważnych kanałów sprzedaży.

„Zagrożonych upadkiem jest kilka tysięcy podmiotów trudniących się tą dziedziną produkcji i handlu a wraz z nimi źródła utrzymania dla przedsiębiorców, pracowników oraz ich rodzin. Dotychczas zadeklarowana pomoc nie przyniosła żadnych odczuwalnych skutków i w najmniejszym stopniu nie odpowiada na potrzeby branży. Przedsiębiorcy handlujący alkoholem posiadają współcześnie możliwość otwarcia nowych kanałów sprzedaży – w związku z obowiązującymi jednak regulacjami – wykorzystanie ich naraża ich na poważne sankcje.” – czytamy w uzasadnieniu.

Autorzy projektu wskazują, że obowiązujące w Polsce przepisy uchwalone zostały blisko 40 lat temu, w zupełnie odmiennej sytuacji ustrojowej, gospodarczej i technologicznej, zatem zupełnie nie oddają ducha praw bliższego współczesności. Ich zdaniem, w Polsce problem alkoholizmu występuje, ale w skali bliskiej środkowych miejsc w europejskich statystykach, tymczasem polskie przepisy są w tej dziedzinie jednymi z najbardziej restrykcyjnych.

„Nie ma większych wątpliwości, że sprzedaż realizowana na odległość nie zwiększy dostępności alkoholu. Ta forma jest kosztowna, wymaga oczekiwania na przesyłkę oraz pozostawienia dokładnych danych osobowych. Jest zatem złożona, mniej opłacalna i niedyskretna, a przez to mniej atrakcyjna niż tani alkohol dostępny w lokalnym sklepie, który kupić można zupełnie anonimowo.” – przekonują.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.