23.03.2018/15:18

Projekt ustawy o GMO wraca do konsultacji publicznych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do Biura Polskiej Izby Mleka projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych do ponownych konsultacji publicznych.

Przepisy umożliwiające oznakowanie produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako „wolne od GMO” będą instrumentem prawnym, który umożliwi producentom dobrowolne znakowanie produktów, które nie będą zawierać organizmów genetycznie modyfikowanych lub też w procesie ich wytwarzania nie były wykorzystane organizmy genetycznie modyfikowane.

Umożliwienie producentom znakowania produktów wytwarzanych w kraju jako „wolne od GMO” jest odpowiedzią na postulaty społeczeństwa domagającego się prawa wyboru oraz potrzebą wzmocnienia promocji polskich produktów, szczególnie artykułów rolno-spożywczych i produktów pochodznia zwierzęcego, które są wytwarzane bez udziału GMO, zaś ich produkcja opiera się np. o pasze produkowane z rodzimych źródeł białka roślinnego.

Oznaczenie „wolne od GMO” jest narzędziem, które ma wspierać budowanie bezpieczeństwa białkowego kraju, czyli produkcję rodzimych roślin białkowych, przeznaczonych na cele paszowe jako alternatywa dla importowanej genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.