05.03.2020/15:20

Protest przeciwko Lidlowi w podwarszawskiej miejscowości. Wydano pozwolenie na budowę

Mieszkańcy podwarszawskiego Komorowa protestują przeciwko budowie sklepu Lidl w ich wsi. Na budowę sklepu wydało pozwolenie starostwo powiatu pruszkowskiego.

Spór o budowę sklepu niemieckiej sieci trwa od kilku lat. Mieszkańcy Komorowa - podwarszawskiej miejscowości, zbudowanej w koncepcji miasta-ogrodu - nie chcą zgodzić się na wybudowanie sklepu o dużej powierzchni i co za tym idzie większego natężenia ruchu samochodowego.

W ubiegłym roku inwestor złożył wniosek o wydanie przez starostwo powiatowe w Pruszkowie pozwolenia na budowę, a 31 stycznia 2020 r. została wydana decyzja. Jak podał lokalny portal informacyjny wpr24.pl, starosta i naczelnik wydziału architektury powiatu pruszkowskiego przekonywali, że urząd nie miał innej możliwości. „Postępowanie dwukrotnie zawieszano i dwukrotnie decyzję o zawieszeniu uchylał wojewoda mazowiecki. Starostwo powiatowe musiało pozwolenie wydać, jeśli chciało uniknąć wypłacania inwestorowi odszkodowania.”

W lutym br. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, po spotkaniu z mieszkańcami Gminy Michałowice, w której leży Komorów, stanęła po stronie ponad mieszkańców protestujących przeciwko budowie sklepu. Magdalena Gawin określiła teren gdzie ma stanąć sklep mianem „dziedzictwa narodowego”. 

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • mój nick 06.03.2020

  taki lidl wydaje pewnie z 1500 paragonów dziennie. część klientów przychodzi pieszo albo przyjeżdża na rowerze, to raptem kilkaset samochodów więcej

 • Komioo 06.03.2020

  LIDL nie jest sklepem wielkopowierzchniowym, cos sie dziadkom leśnym pomyliło.

 • wirus 05.03.2020

  W końcu mądrzejecie tylko trochę za pózno

 • Erleusortok 05.03.2020

  W momencie wydania zezwolenia:
  - była już podjęta uchwała o zmianie planuz zagospodarowania przestrzennego na taki, w którym nie ma miejsca na sklep, ale czekała na wejście w życie;
  - była decyzja konserwatora zabytków o wpisaniu terenu do rejestru zabytków. Wprawdzie wpisu jeszcze nie było, ale decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności, poza tym samo postępowanie w takiej sprawie już blokuje możliwość jakichkolwiek prac.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.