29.02.2020/09:50

Przeciętny supermarket zużywa tysiąc razy więcej energii niż dom

Szacuje się, że typowy supermarket wykorzystuje w ciągu doby 1000 razy więcej prądu niż przeciętne gospodarstwo domowe. W znacznej części na oświetlenie, ale także na klimatyzację, wentylację i ogrzewanie, a przede wszystkim na chłodnictwo.

Ilość prądu zużytego przez Polskę w 2019 zmniejszyła się w porównaniu do poprzedniego roku, ale nie jest to zasadnicza zmiana. Jak podają Polskie Sieci Energetyczne krajowe zużycie energii w 2019 roku wyniosło 169,4 TWh, kiedy w 2018 roku było to 170,9 TWh. Należy jednak wziąć pod uwagę, że 2018 rok był historycznym rekordem Polski, gdy mówimy o zużyciu energii.

Znaczący wkład w wykorzystywanie energii mają sklepy wielkopowierzchniowe. Te obiekty czynne są przez większą część doby, a nawet gdy są zamknięte część ich instalacji musi ciągle pracować. Co zatem zrobić, aby nieco obniżyć koszty energetyczne?

Eksperci zaznaczają, że w super- i hipermarketach rozwiązaniem może być na przykład zwykła wymiana tradycyjnych żarówek na ledowe, wykorzystanie wentylacji z odzyskiem ciepła, zastosowanie sterowania oświetleniem, regulacji wentylacji i wiatrołapów przy wejściach do budynków. Co się tyczy największego pożeracza energii - systemu chłodniczego - nie warto zapominać o odpowiednim sposobie jego eksploatacji, regularnym czyszczeniu i przeglądach, dobrze jest też pomyśleć o audycie, który zidentyfikuje ewentualne problemy.

Warto też pomyśleć o odpowiedniej izolacji rur. Dbałość o instalacje i właściwe ich zabezpieczenie jest kluczowa dla każdego budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. W sklepach wielkopowierzchniowych zastosowanie dobrej jakości efektywnej izolacji systemów chłodniczych daje wyraźne rezultaty Zwiększa jakość i bezpieczeństwo funkcjonowania urządzeń chłodniczych oraz ogranicza zużycie przez nie energii. W ten sposób znacząco przyczynia się do ekonomicznego sukcesu sklepu i pozytywnie wpływa na jego konkurencyjność.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.