27.01.2017/14:44

Przejęcie Bookera przez Tesco może wstrząsnąć rynkiem spożywczym

- Należy jednak zaznaczyć, że cała transakcja może być znacznie opóźniona przez brytyjskiego regulatora rynku. Połączenie dwóch potężnych podmiotów, dominujących na swoich rynkach, może zostać zastopowane przez urząd antymonopolowy, ewentualnie warunkiem transakcji może być sprzedaż części sklepów. Tesco chce obejść ten problem za pomocą argumentu, że współpracujące z Bookerem sieci sklepów convenience i osiedlowych są tak naprawdę niezależnymi biznesami i jeśli zechcą, mogą się przyłączyć do innej franczyzy. Może to i prawda, ale pozostaje pytanie, czy regulator będzie chciał tak spojrzeć na sprawę – podkreśla Grey.

I na koniec kwestia dostawców. Połączone firmy znacznie zwiększą swoją siłę zakupową i będą chciały wykorzystać efekt skali do obniżki kosztów, w tym cen zakupu towarów. Dla wielu dostawców to może oznaczać szansę na zwiększenie wolumenu sprzedaży, jednak muszą się liczyć z dodatkową presją na marże.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zamów codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.