12.05.2014/10:47

Przepisy ułatwiające reklamacje wejdą w życie z opóźnieniem

Zgodnie z wymogiem unijnej dyrektywy ustawa o prawach konsumenta powinna wejść w życie w połowie czerwca, wejdzie jednak z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Nowe przepisy zaczną obowiązywać sześć miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw – informuje serwis wyborcza.biz.

Ustawa będzie korzystna z punktu widzenia konsumentów, dając im szereg przywilejów (np. więcej czasu na zwrot towaru kupionego przez internet). Co ważne, łatwiej będzie reklamować towary. Zamiast oddawać wadliwą rzecz do naprawy, od razu będzie można zażądać jej wymiany na nową lub zwrotu pieniędzy. Sklep będzie mógł zaproponować naprawę, jeśli wada nie będzie istotna i da się ją szybko usunąć. Ale nawet wtedy z takiego prawa detalista będzie mógł skorzystać tylko raz – informuje wyborcza.biz. Ustawa o prawach konsumenta przenosi niemal w całości do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy. Dzięki tzw. harmonizacji pełnej prawa konsumentów we wszystkich 28 krajach Unii będą niemal identyczne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.