14.11.2019/09:54

Przywrócenie do pracy nawet bez prawomocnego wyroku [Cykl porad prawnych]

Niestety powrót pracownika do pracy, po wyroku sądu pierwszej instancji może być krótkotrwały, bowiem sąd rozpoznający apelację może nie zgodzić się z rozstrzygnięciem sądu pierwszej instancji i powództwo oddalić lub zmienić rozstrzygnięcie poprzez zasądzenie od pracodawcy na rzecz pracownika odszkodowanie tytułem nieuzasadnionego wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o prace.

Nowe rozwiązanie niesie za sobą niekorzystne skutki dla pracodawców. Może okazać się, że pracodawca nie ma możliwości ponownego zatrudnienia tego pracownika, bo już na jego stanowisko zatrudnił inną osobę. Ponadto, gdy uprzednio zwolniony pracownik, po korzystnym dla siebie wyroku sądu pierwszej instancji, powróci do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko, a następnie sąd drugiej instancji zmieni wyrok i oddali powództwo lub zasądzi od pracodawcy odszkodowanie w miejsce przywrócenia pracownika do pracy, to pracodawca nie ma żadnych podstaw ubiegania się o zwrot kosztów zatrudniania pracownika pomiędzy wyrokiem sądu pierwszej instancji a prawomocnym rozstrzygnięciem. Dlatego nowe rozwiązanie o ile przyjęte z zadowoleniem przez pracowników, spotyka się krytyką ze strony pracodawców.

Autor tekstu: Małgorzata Małecka, radca prawny, kancelariaprawapracy.com.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.