12.02.2017/11:10

R. Juszkiewicz, prezes POHiD: Niepewność legislacyjna mocno uderzy w sektor handlu

Renata Juszkiewicz, prezes zarządzająca Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji – w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl mówi o ustawie o przewadze kontraktowej, możliwym ograniczeniu handlu w niedziele, a także innych wyzwaniach stojących przed handlem w roku 2017.

Za kilka miesięcy wejdzie w życie ustawa o nadużywaniu przewagi kontraktowej. Branża handlowa jest na nią gotowa?

Projekt ustawy okazał się dla branży dużym wyzwaniem. Oryginalnie miał on poprawić pozycję rolników w relacjach z przetwórcami i producentami. Okazało się jednak, iż uderza również w relacje pomiędzy przetwórcami a sieciami handlowymi. Do tej pory w spornych przypadkach zastosowanie miała przede wszystkim ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, na mocy której powstała mocna linia orzecznictwa, niestety nie zawsze korzystna dla handlu. Dotychczasowe wyroki zapadały na drodze cywilono-prawnej w stosunku do firm, które zakończyły współpracę z sieciami handlowymi. Wprowadzenie nowego, administracyjnego, trybu rozpoznawania spraw z urzędu przez UOKiK zacznie obowiązywać po upływie vacatio legis dla ustawy o przewadze kontraktowej. Wspomniane postępowanie będzie opierać się na domniemaniu nieuczciwości, przy czym kryteria owego domniemania pozostają niejasne. Otwiera to drogę do nadużyć nieuczciwym konkurentom. Złożenie przez nich skargi do UOKIK będzie przecież uruchamiało całą procedurę administracyjną, utrudniającą współpracę pomiędzy poszczególnymi firmami.

Czy takich wątpliwości w związku z nową ustawą jest więcej?

Owszem, ustawa zawiera na przykład nieścisłe pojęcia typu „dobre obyczaje” oraz przewiduje bardzo wysokie kary, nie precyzując jednocześnie, w jakich przypadkach prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie wszczynał postępowanie przeciwko danemu podmiotowi.

Duże przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe mogą być posądzone o posiadanie przewagi kontraktowej tylko dlatego, że są duże?

Dokładnie. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że duże firmy będą unikały współpracy z mniejszymi podmiotami, jakimi są często polscy producenci, będą stosować umowy z udziałem zagranicznych pośredników lub będą wspierać się importem towarów. Firmy POHiD współpracują z wieloma polskimi producentami oraz eksportują na dużą skalę. W obliczu nieuzasadnionych skarg, które uruchomiłyby postępowanie ze strony UOKiK, może to się zmienić, jako że firmy będą musiały odpowiednio reagować.

Jak POHiD ocenia zakaz handlu w niedzielę w swojej obecnej formie?

Od początku POHiD pozostaje niechętny wobec pomysłu ograniczenia handlu, nieważne czy we wszystkie czy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Skutki dla gospodarki i rynku pracy będą niewątpliwie negatywne. Przy wszystkich wolnych niedzielach szacuje się uszczuplenie wpływów do budżetu o 1,8 mld zł. Skala problemów i strat będzie odpowiednio mniejsza przy ograniczeniu do jednej niedzieli, ale jednak nadal będzie bardzo duża.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.