06.06.2018/12:52

R.Juszkiewicz, prezes POHiD: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele tworzy chaos [KOMENTARZ]

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele powinna zostać znowelizowana i zmieniona, tak aby gwarantowała pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel – uważa Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji – KOMENTARZ:

Od dawna wskazywaliśmy, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele to bardzo niefortunne rozwiązanie, które nie realizuje zamierzonego celu, a rodzi negatywne skutki gospodarcze i społeczne.

Jest za wcześnie, aby miarodajnie podsumować wpływ nowych przepisów na biznes branży handlowej, bo przypadające w tym okresie Święta Wielkanocne zawsze stanowią silny impuls do zakupów i wzrostu konsumpcji. Wiarygodne dane mogą potwierdzić trend dopiero w dłuższej perspektywie, ale już są pewne sygnały z rynku i dane GUS, pokazujące ze sprzedaż detaliczna w kwietniu była najniższa od ponad dwóch lat. W okresie obowiązywania ustawy centra handlowe odwiedziło ogółem 2,75 mln klientów mniej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., a to oznacza stratę nie tylko dla handlu, ale również spadek sprzedaży w placówkach gastronomiczno-rozrywkowych.

Okazuje się, że drobny handel, który miał być beneficjentem ustawy, także na tym nie zyskał. W kwietniu spadła sprzedaż w sklepach małoformatowych o 4,7 proc. mdm.

Od początku podkreślaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest zagwarantowanie pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel poprzez odpowiednie zapisy, a nie wprowadzanie zakaz handlu. I taki powinien być naszym zdaniem kierunek zmian, bo ustawa w tym kształcie, generująca szereg problemów interpretacyjnych, tworzy tylko niepotrzebny chaos, który utrudnia życie przedsiębiorcom, a konsumentom odbiera prawo wyboru.

 

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • kraty 06.06.2018

    Przepraszam kto tej pani ufa i dlaczego po takim najezdzie na Polskę i rozwaleniu Polskich sieci jeszcze nikt nie podjął żadnego śledztwa???

  • hitla 06.06.2018

    Proszę pani chaos to zrobiliście w Polsce właśnie WY tacy ludzie oddając władze Niemcom i Portugalczykom.

  • Iwa 06.06.2018

    Bzdury Natłok klientów zaczyna się w czwartek i w sieci w której pracuje spadków co do zeszłego roku nie ma

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.