13.05.2020/09:00

Rekomendacje dla rolników zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych 

Ministerstwo Rolnictwa, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało wytyczne dla rolników zatrudniających cudzoziemców podczas prac sezonowych. Chodzi o osoby przyjeżdżające głównie zza wschodniej granicy, które będą pracować w gospodarstwach rolnych i w przetwórstwie.

W tarczy antykryzysowej uwzględnione zostały rozwiązania, które uprościły przepisy związane z prawem pobytu obcokrajowców w naszym kraju w czasie pandemii. Mogą oni legalnie przebywać w Polsce, nawet po upływie ważności wizy i legalnie pracować podczas stanu epidemii oraz do 30 dni po niej.

– We współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych. Wytyczne te są odpowiedzią na sytuację zagrożenia wirusem SARS COV-2 oraz potrzebę zapewnienia pracowników głównie przy zbiorach owoców miękkich – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Publikujemy pełną listę wdrażanych procedur, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sezonowym i gospodarzom przebywającym na terenie gospodarstwa.

Umożliwienie pracownikom zza granicy warunków do odbycia 14-dniowej kwarantanny w warunkach gospodarstwa, z możliwością bezpiecznego wykonywania pracy i pobytu, zmniejszenie liczby kontaktów na terenie gospodarstwa, celem umożliwienia sprawnej identyfikacji osób z najbliższego kontaktu z osobami, które będą wykazywać objawy wskazujące na zakażenie i utrzymanie płynnej pracy w gospodarstwie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych 

W związku z powyższym przez okres obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii zalecane jest stosowanie następujących rekomendacji:

A.  Procedury zapobiegawcze: zapewnienie transportu i warunków kwarantanny.
B.  Procedury ograniczające rozpowszechnienie się wirusa.
C.  Procedury w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników.

W każdym z powyższych punktów wskazane zostały rekomendowane procedury. 

Uwzględniając konieczność zachowania ciągłości produkcji zasadne jest, aby poszczególne elementy procedur zostały wdrożone jak najszybciej, przy czym obiektywny brak możliwości natychmiastowego wdrożenia części procedur nie powinien wstrzymywać wdrożenia pozostałych ich części.

REKOMENDACJE

A. Procedury zapobiegawcze: zapewnienie transportu i warunków kwarantanny.

Po przekroczeniu granicy RP przez cudzoziemca dokonuje się, obok rutynowych działań służb, obowiązkowego pomiaru temperatury ciała oraz wpisu wszystkich osób przekraczających granicę, oprócz kierowcy, do sytemu EWP celem objęcia 14-dniową kwarantanną.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jaro 13.05.2020

    Niech rolnicy zgłoszą się do PUPów i zaproponują godzinówki czy akord dla bezrobotnych Polaków. Myślę iż dalibyśmy radę.

  • Tu i teraz 13.05.2020

    A czy nie będzie taniej/poprawniej zorganizować miejscowych uczniów i studentów na tak zwane pracy interwencyjne? Młodzież chętnie dorobi parę groszy do budżetu rodziny! Przecież w taki sposób można dość szybko załatwić zbiory jagody tu i teraz...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.