30.07.2018/11:49

Rekordowe zbiory owoców w Polsce! Susza najbardziej uderzyła w rynek zbóż i rzepaku

GUS opublikował dzisiaj wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Pozwala on wstępnie ocenić rozmiar strat, jakie wyrządziła tegoroczna susza. Najsilniejszy spadek produkcji zostanie odnotowany w przypadku rzepaku i rzepiku (-16 proc. r/r) oraz zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (-14 proc. r/r).

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska wbrew oczekiwaniom, tegoroczne straty związane z suszą nie są rekordowe. Silniejszy roczny spadek zbiorów zbóż ze względu na suszę odnotowano bowiem w 2006 r. Poza zbożami i rzepakiem spadek zbiorów oczekiwany jest także w przypadku warzyw gruntowych (-8 proc. r/r).

Wyraźnie wyższe zbiory szacowane są natomiast w przypadku owoców z drzew (+58 proc. r/r) oraz owoców z krzewów i plantacji jagodowych (+25 proc.). Z jednej strony wynika to z efektu niskiej bazy sprzed roku związanego z przymrozkami, z drugiej strony tegoroczne warunki agrometeorologiczne były korzystne dla wegetacji owoców.

W konsekwencji GUS szacuje, że tegoroczne zbiory owoców będą najwyższe w historii. Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w IV kw. wystąpi niewielka deflacja cen żywności (-0,1 proc. r/r).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.