26.08.2016/13:08

Rentowność sklepów spadnie przez zmiany w przepisach i ostrą konkurencję cenową

W jakiej kondycji są firmy z sektora handlowego, jaki wygląda poziom ich zadłużenia i czy obecna sytuacja na rynku, w tym wojna cenowo-promocyjna, przełożą się na problemy kolejnych sieci handlowych? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy eksperta z Krajowego Rejestru Długów.

– Zadłużenie sklepów trudniących się sprzedażą detaliczną w Krajowym Rejestrze Długów wynosi prawie 240 mln zł. Przez rok wzrosło o ponad 92 mln zł, a liczba dłużników w tym sektorze o ponad 1,5 tys. – mówi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Wskazuje jednocześnie, iż, jak pokazują dane Rzetelnej Firmy zrzeszającej przedsiębiorstwa działających zgodnie z etyką biznesu, 80 proc. sieci spożywczych jest w dobrej kondycji finansowej.

– Nie zmienia to jednak faktu, że utrzymująca się deflacja, ostra konkurencja i wojna cenowo-promocyjna wpływają na niską rentowność sieci sklepów. Rosnące koszty w handlu związane między innymi z podatkiem obrotowym, sprawiają, że jest coraz mniej chętnych do finansowania, czy inwestowania w te mniej rentowne sieci dystrybucyjne – stwierdza Adam Łącki.

Prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów zwraca uwagę, że w kontekście hurtowej dystrybucji żywności, nasycenie rynku różnymi sieciami sklepów spożywczych wymusza obniżanie cen, co to mocno odbija się na branży handlu hurtowego, która jest zmuszona zmniejszać swoją marżę.

– Idąc dalej, nie ma z czego płacić na czas swoim dostawcom i usługodawcom, przez co sama staje się dłużnikiem. To jeden z powodów tak dużego zadłużenia branży handlowej, które pod koniec sierpnia w KRD widnieje na kwotę 187 mln zł. Największy problem z regulowaniem należności na czas mają hurtownie mięsa, które winne są swoim wierzycielom 55 mln zł. Na kiepską sytuację w sprzedaży hurtowej wpływają przede wszystkim problemy sieci sklepów sprzedaży detalicznej, związane z utrzymującą się deflacją, ostrą konkurencją oraz wojną cenowo-promocyjną – podkreśla Adam Łącki.

Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, pytany o to, jak zmiany w przepisach, m.in. ustawy o opodatkowaniu handlu, o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej czy o ograniczeniu handlu w niedziele mogą wpłynąć na sytuację firm detalicznych, wyjaśnia, że efektem będzie prawdopodobnie dalsze zadłużanie się detalistów z branży FMCG.

– Podatek handlowy wymusza renegocjację umów z producentami. Do tego dochodzi wzrost płacy minimalnej i zakaz handlu w niedzielę. Przy obecnych tak dużych kosztach utrzymania i niskiej rentowności, kolejne wydatki mogą spowodować wzrost zadłużenia. Hipermarkety podreperują swoje budżety kosztem dostawców i klientów, gorzej może być z mniejszymi sieciami, jak pokazała historia MarcPolu, który nie był odosobniony. W pierwszym półroczu 2016 r. zamknęło się już ponad 4 tys. sklepów, a prawie 30 proc. rynku spożywczego kontrolują dwie główne sieci dyskontowe z zagranicy. Wynika to między innymi z tego, że najwięksi gracze mają możliwości renegocjowania umowy z dostawcami, czy producentami. Finalnie silni na tym skorzystają i staną się jeszcze silniejsi, a słabi w konsekwencji osłabią się jeszcze bardziej – mówi Mirosław Sędłak.
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Alicja Kubiak Hurtum.pl 29.08.2016

    Dbanie o marże to nie tylko renegocjacje cen z dostawcami co jest niedostępne dla małych podmiotów, ale przede wszystkim wykorzystywanie e-commerce do tego aby zmniejszyć całkowite koszty procesu zakupowego. Dla właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych dostępna jest już platforma hurtum.pl, która poprzez przeglądarkę internetową umożliwia dokonanie zakupów z dostawą bezpośrednio na adres prowadzonej działalności. Dzięki otwartemu charakterowi platformy możliwe jest porównanie cen i wybór najoptymalniejszej oferty (uzależnionej nie tylko do minimum logistycznego i miejsca dostawy). A czas zaoszczędzony na dojazd do hurtowni/producentów można poświęcić na poprawienie obsługi klientów detalicznych na miejscu czyli w sklepie/lokalu gastronomicznym. Zapraszam do rejestracji i sprawdzenia hurtum.pl

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.