18.05.2020/17:25

Restauratorzy połączyli siły w czasie kryzysu

Dzięki wspólnej inicjatywie #wspieramgastro, której pomysłodawcami byli m.in. właściciele Restauracji Forty, warszawskie restauracje w ciągu 4 tygodni zebrały ponad 4 tys. zamówień na wynos o wartości przekraczającej 370 tys. zł. Stawiając na własną, niezależną platformę wspieramgastro.warszawa.pl, zaoszczędzili oni ok. 120 tys. zł na prowizjach.

Wraz z poluźnianiem ograniczeń związanych z pracą lokali gastronomicznych, restauratorzy szykują się na nowe otwarcie i podejmują kolejne kroki – chcą dalej działać wspólnie i zaprosić do kooperacji inne miasta.

Branża gastronomiczna mocno odczuła wybuch epidemii COVID-19 i wiążące się z nią restrykcje. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się te lokale, które wcześniej nie oferowały dań na wynos i z dostawą. Restauratorzy pragnąc utrzymać miejsca pracy i przetrwać ten trudny dla wszystkich czas nie czekali na zewnętrzną pomoc, zaczęli sami działać. Z inicjatywy właścicieli Restauracji Forty i innych firm, zrodziła się akcja #wspieramgastro, w ramach której nie tylko nagłośniono temat trudnej sytuacji i jej powodów. Warszawskie restauracje szybko się przeorganizowały i uruchomiły spółdzielnię jednocząc się na wspólnej platformie do bezpiecznego zamawiania jedzenia on-line. Obecnie aktywnie działa na niej aż 100 lokali gastronomicznych.

– W zeszłym miesiącu mówiliśmy o dramatycznej sytuacji, w której znalazły się restauracje w związku z przymusowym zamknięciem lokali z uwagi na pandemię koronawirusa. Współdziałaliśmy z władzami m.st. Warszawy nad wypracowaniem narzędzi, które pomogą utrzymać nasze firmy, tysiące wykwalifikowanych osób pracujących w gastronomii, a także kulturalną tkankę naszych miast, której unikalny charakter jest współtworzony przez lokalne restauracje, bary i kawiarnie. Dziś wracamy na rynek bogatsi o cenne, chociaż trudne doświadczenia i zapraszamy do współpracy restauratorów z całej Polski – komentuje Tomasz Czudowski, współwłaściciel Restauracji Forty i pomysłodawca niezależnej platformy do zamawiania jedzenia wspieramgastro.warszawa.pl

Tomasz Czudowski, wspólnie z Enio Chłapowskim-Myjakiem z Mr. OH oraz Michałem Judą z Youmiko Vegan Sushi, w ciągu zaledwie 5 dni doprowadzili do powstania platformy umożliwiającej restauracjom bezprowizyjną sprzedaż on-line. Niezwykły odzew, z jakim spotkała się ta inicjatywa ze strony klientów i innych restauratorów, zmobilizował ich do pójścia dalej – rejestracji pierwszej w Polsce spółdzielni restauracji i rozwijania platformy oraz powalczenia o lepsze warunki zakupowe dla jej członków.

Już niedługo będzie można zobaczyć portal w odświeżonej formule i pod nową, już nie związaną z kryzysem, nazwą.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Klient 14.01.2021

    Kryzysu? Oni sami mają Kryzys... Kryzys to jestz tymi wszystkimi knajpami/fast- foodami. Człowieku przychodzisz po 2 zmianie do domu i dylemat, co zjeść od po 22 dzwoniłem wszystkie knajpy jakie jeszcze czynne, nawet do 2 w nocy. Bieda z nędzą w ciemno pędzą. A to dostawy mają do 20, a to nieaktualne, a to głuchy sygnał, do jednej zadzwoniłem to krzyknęli mi dostawę 70zł bo trudne warunki . Jak kij w miotle! Na necie w wyszukiwarce pisze co innego, jest tam że dowóz i że czynne. Po kij im te całe Pyszne.pl i inne jak wprowadzają klienta w błąd. Ja z wkurzenie że wydałem prawie 2 dychy na telefon, poszedłem do kuchni i strzeliłem pomysł że słodką chwilę z paczki wrzucę na ruszt, bo nie pójdę na pusty żołądek spać.
    Tak że, kryzys robią sobie sami właściciele tych punktów gastronomicznych. Potem "ślambdają " o pieniądze z byle jakiego programu ratowania " byle jakiej gospodarki ". Ja dopiero skumałem że składając zamówienie po 22 już dla takich punktów gastronomicznych się nie istnieje. I taki żart: złożę zamówienie o 12 w południe zanim pójdę do roboty. Zaznaczę że, Mają przywieść na 22,25 ! Ludzie to jest w pewnym sensie paranoja.

  • NikolaP 21.05.2020

    Świetnie że połączyli swoje siły. Sama staram się wspierać ulubione restaurację zamawiając jedzenie przez roomservice przynajmniej raz w tygodniu. Chociaż w taki sposób mogę im pomóc przetrwać ten trudny okres i przy okazji zjeść coś smacznego ;)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.