19.05.2020/17:52

Restauratorzy z nadzieją patrzą w przyszłość

Po dwumiesięcznej przerwie, klienci znów mogą skorzystać z oferty restauracji czy kawiarni serwujących dania na miejscu. Restauratorzy czekają na powrót klientów – podaje serwis onet.pl.

Warszawscy restauratorzy podkreślają, że na razie klientów jest mniej, niż przed pandemią. Liczą, że z każdym dniem będzie lepiej. “Było zainteresowanie jeszcze przed 18 maja, żeby odwiedzić nasze restauracje.

Sporo ludzi wyrażało chęć, żeby usiąść przy stoliku, zjeść kolację, lunch, czy napić się kieliszka wina, ale to zainteresowanie jest wyraźnie mniejsze” – mówi Daniel Pawełek, właściciel kilku restauracji m.in. Kieliszki na Próżnej, czy Rozbrat 20.

Dodaje, że jego pracownicy ciężko pracowali nad tym, by przygotować lokale do otwarcia.

Od wczoraj 18 maja restauracje i kawiarnie są znów otwarte dla klientów. Musiały one jednak wprowadzić m.in. zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego

W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki czy wazoniki.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

2 komentarze

  • Adaś 19.05.2020

    Do emin - umieralność 5% i więcej to jest wśród seniorów a oni i tak nie chodzą do restauracji i centów handlowych. Młodzi się nie boją wirusa, bardziej chodzi o kasę na wydawanie w restauracjach, niestety wiele osób ma teraz niższe wypłaty i wolą jechać na własnym gotowaniu

  • emin 19.05.2020

    W Warszawie: pustki na ulicach, pustki w centrach handlowych, pustki w otwartych jadlodajniach. Ludzie sa rozsadni. Umieralnosc 5% . Dopoki w Polsce bedzie codziennie po kilkaset nowych przypadkow zarazenia, dopoty... umiesz liczyc? licz na siebie. Lubuskie i Ustrzyki moga byc na luzie. Dobrze im tak ;) Pozdrowienia :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.