28.04.2020/10:50

Roślinne alternatywy dla mięsa sprzedają się coraz lepiej

Trend szukania spożywczych alternatyw dla mięsa zyskuje na znaczeniu. To efekt m.in. rosnącej świadomości wpływu produkcji zwierzęcej na środowisko naturalne. Zamienniki mięsa zwykle bazują na białku roślinnym. Coraz częściej wykorzystywane do ich produkcji są również białka pochodzące z owadów.

Rezygnując z konsumpcji mięsa nie trzeba żegnać się z jego smakiem. Stąd rosnące zainteresowanie „roślinnym mięsem”, które widać w ostatnich latach. Powodem coraz większej popularności produktów bezmięsnych jest bez wątpienia wzrost liczby konsumentów rezygnujących ze spożycia mięsa. Jednak należy zaznaczyć, że ich liczba jest nadal zbyt mała, aby oferta produktowa była budowana tylko i wyłącznie z myślą o nich.

Znacznie większy wpływ na rozwój portfolio wyrobów bezmięsnych ma grupa konsumentów nazywana fleksitarianami, którzy nie chcą rezygnować ze spożywania mięsa, ale znacząco je ograniczyć. Z analiz rynku wynika, że tego rodzaju dieta to jeden z największych trendów żywieniowych na świecie. Oprócz powszechnego unikania mięsa ze względów etycznych oraz humanitarnych, często argumentem przeciw spożyciu mięsa jest obecna w nim wysoka zawartość azotynów i azotanów, która może wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.

– Bez wątpienia można zaobserwować, że analogi mięsa stają się coraz bardziej popularne i odpowiadają światowym trendom żywieniowym, które w ostatnim czasie rozwijają się w dynamicznym tempie. Trzeba się przyzwyczaić, że konsumenci stają się coraz bardziej krytyczni i wymagający w stosunku do producentów analogów mięsa, których z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej, gdyż pokładają oni w tej kategorii produktów duże nadzieje – komentuje Wojciech Cichocki, doradca ds. surowców spożywczych w firmie Kaczmarek-Komponenty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.