19.05.2017/10:11

Rosną ceny jaj

Unia odchodzi od chowu klatkowego – rynek odczuwa skutki finansowe. Mimo podwyżek klienci patrzą na jaja łaskawiej – podaje „Puls Biznesu”.

Podwyżki cen jaj odczuwa wiele unijnych krajów, w tym Polska. Kwietniowe stawki były średnio o 19 proc. wyższe niż rok wcześniej i tylko częściowo można to tłumaczyć późniejszą w tym roku Wielkanocą (w zeszłym roku przypadała 27 marca) – podaje bank BGŻ BNP Paribas. Z 41-proc. podwyżkami musieli zmierzyć się Hiszpanie, z 37-proc. Niemcy, a z 32-proc. Holendrzy. U nas ceny wyrażone w euro były o 18 proc. wyższe niż przed rokiem. 

Analitycy BGŻ BNP Paribas podkreślają jednak, że nie tylko kwiecień był pod tym względem niezwykły. W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku jaja konsumpcyjne w UE  zdrożały o 5,9 proc., podczas gdy w poprzednich pięciu latach w tym okresie obniżały się o 1,9 proc.  

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.