11.02.2020/07:23

Rosnące płace i koszty prowadzenia sklepów postrachem dla małych przedsiębiorców

W handlu rosną długi i strach przed podwyżką pensji minimalnej. W sumie długi hurtowni, sklepów detalicznych i sprzedawców samochodów wzrosły na koniec III kwartału ub.r. (ostatnie dostępne dane) do 7,4 mld zł – wyliczył dla „Dziennika Gazety Prawnej” BIG InfoMonitor. Skoro w czasie gospodarczego wzrostu w ubiegłym roku trudno było się utrzymać firmom na rynku, podwyżka pensji minimalnej i kosztów pracy spędza im dziś sen z powiek.

Kondycję i nastroje w handlu zbadało biuro informacji gospodarczej BIG InfoMonitor. Dlaczego długi rosną mimo dobrej sytuacji rynkowej? Dziennikarze „DGP” tłumaczą, że to zbieg kilku czynników, z których najważniejsze to utrzymujące się niskie marże przy powszechnej praktyce płatności z długim terminem. Dlatego właśnie w najgorszej sytuacji są hurtownie. Szacuje się, że 9 na 1000 firm zajmujących się handlem nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec dostawców. Z polskiej mapy handlowej znikają głównie małe, pojedyncze sklepy.

Z badania wynika, że główną obawą firm w sektorze handlu jest w tym roku strach przed podwyżkami składek na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to zwłaszcza istotne dla najmniejszych sklepów prowadzonych przez najdrobniejszych przedsiębiorców. Do tego dochodzi wzrost płacy minimalnej do 2,6 tys. zł oraz szereg dodatkowych obciążeń, jak chociażby opłata cukrowa i od małpek, wyższe ceny prądu, podwyższenie akcyzy czy podatek od sprzedaży detalicznej.

Kropką nad „i” staje się zakaz handlu w niedziele. Takie koszty łatwo rozłożyć przy dużym, sieciowym wolumenie działalności, jednak dla małych rodzinnych interesów, bardzo często oznaczają one konieczność zamknięcia działalności. Według danych GUS tylko w grudniu 2019 r. z rynku zniknęło 9,5 tys. firm. Wcześniej przez poprzednich 11 miesięcy ubyło ich tylko 1,5 tys. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Stop powrotowi komuny 14.02.2020

    Potwierdzam, tam gdzie mieszkam w grudniu zamknęło się z 10-20% drobnych biznesów handlowo-usługowych. Pisokomuna niszczy gospodarkę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.