03.10.2018/23:53

Rośnie ryzyko zwiększenia inflacji w związku ze wzrostem cen nośników energii

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50 proc.). W komunikacie po posiedzeniu Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą "obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”.

Rada stwierdziła również, że "bieżące informacje wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce mimo oczekiwanego obniżenia się dynamiki PKB w kolejnych latach”, a "zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego”.

Na konferencji po posiedzeniu RPP A. Glapiński podtrzymał ocenę, zgodnie z którą stopy procentowe NBP najprawdopodobniej nie zmienią się do końca 2019 r. Stwierdził on jednocześnie, że w ocenach perspektyw stóp "nie chciałby wybiegać w rok 2020”.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska na szczególną uwagę zasługuje wypowiedź prezesa NBP dotycząca sposobu rozumienia celu inflacyjnego RPP. W ocenie prezesa NBP cel ten ma charakter przedziałowy (1,5 proc. - 3,5 proc.), a nie punktowy (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.).

- Wypowiedź prezesa NBP ma naszym zdaniem charakter przełomowy z punktu widzenia komunikacji RPP z otoczeniem, gdyż oznacza odejście od sposobu rozumienia celu przez Rady Polityki Pieniężnej poprzednich kadencji. Można ją bowiem interpretować jako tolerancję dla długotrwałego utrzymywania się inflacji powyżej 2,5 proc. ale poniżej 3,5 proc., co oznacza zmniejszenie przestrzeni dla podwyżek stóp procentowych w średnim okresie – komentuje Jakub Borowski.

Zdaniem eksperta Credit Agricole Bank Polska dzisiejsze wypowiedzi A. Glapińskiego są spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym stopy procentowe NBP nie zmienią się do końca 2019 r. (pierwsza podwyżka stóp o 25 pb w marcu 2020 r.). Obecne oczekiwania rynkowe wskazują na pierwszą podwyżkę stóp w IV kw. 2019 r.

-  (…) Uważamy jednak, że w przypadku silnego spowolnienia wzrostu Rada preferować będzie niekonwencjonalną politykę i pozostawi stopę referencyjną na obecnym poziomie (1,50 proc.) – wskazuje Jakub Borowski.

Na konferencji poruszono również problem wzrostu cen nośników energii (ropy i energii elektrycznej). Prezes NBP podkreślił, że Rada dostrzega ryzyko zwiększenia inflacji w związku ze wzrostem cen tych nośników, jednak będzie on miał ograniczony wpływ na inflację. W ocenie A. Glapińskiego wpływ podwyżek cen prądu dla przedsiębiorstw na ich sytuację finansową będzie ograniczony ze względu na ich wysoką konkurencyjność wspieraną przez niskie koszty pracy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.