16.04.2020/18:31

Rossmann: ekspansja mimo pandemii. Teraz Hiszpania!

Rossmann wchodzi do Hiszpanii – podał dziś „Lebensmittel Zeitung". Drogeryjny gigant w tym roku planuje otworzyć trzy placówki w Walencji. Hiszpania będzie ósmym rynkiem, na którym Rossmann będzie prowadził swoje sklepy.

Rossmann wchodzi na kolejny rynek. Tym razem do poważnie dotkniętej kryzysem Hiszpanii, gdzie wirus COVID-19 zbiera potężne żniwo. Dlatego działania Rossmanna są ostrożne. Jak podał dziś Lebensmittel Zeitung, drogeryjny gigant zamierza otworzyć w tym roku tylko trzy placówki w regionie Walencji.

Spółka Rossmann Drogueria España S.l. została zarejestrowana w maju 2019 r. pod kodem 4619 – „pośrednicy handlu różnymi produktami”. W specyfice działalności zapisano: sprzedaż produktów detalicznych, prowadzenie sklepów fizycznych i internetowych oraz hurtowni, świadczenie usług transportowych, logistycznych i marketingowych, a także sprzedaż nieruchomości.

W Hiszpanii Rossmann będzie konkurował m.in. z siecią Müller, która chce rozszerzyć swoją działalność z Majorki na kontynent.

Rossmann prowadzi działalność w Niemczech, skąd się wywodzi, w Polsce, Czechach, Albanii, Turcji i na Węgrzech. Zdaniem założyciela sieci Dirka Rossmanna, Grupa Rossmann, która generuje około 30 procent sprzedaży za granicą, może sobie pozwolić na rozwój, nawet w sytuacji zagrożenia koronawirusem, bo jest  „dobrze przygotowana do nadchodzących wyzwań”. Jednocześnie Dirk Rossmann, cytowany przez „Lebensmittel Zeitung”, ostrzega, że pandemia „zmieni gospodarkę i wpłynie na zachowania konsumentów”.

Drogeryjna sieć Rossmann zanotowała w 2019 globalne przychody na poziomie 10 mld euro, co oznacza wzrost rok do roku o 5,7 proc.

W samych Niemczech sprzedaż Rossmanna poprawiła się o 5,1 proc., osiągając 7 mld euro. W Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Turcji, Albanii i Kosowie sprzedaż sieci wzrosła o 7,1 proc. do 3 mld euro. – Zestawiając wyniki na rynku polskim, czeskim i węgierskim, rynek polski wypada najlepiej – powiedział Dirk Rossmann w wywiadzie dla „Wiadomości Kosmetycznych”.  –  Cały sukces firmy w Polsce zawdzięczamy wyłącznie polskim menedżerom – dodał.

W styczniu tego roku Rossmann zapowiedział na 2020 r. wydatki inwestycyjne na poziomie 200 mln euro, które miały się przełożyć na otwarcie 200 nowych placówek – 80 z nich miało ruszyć w Niemczech. Rossmann nie poinformował, ile otwarć przypadnie na Polskę. W związku z pandemią koronawirusa, te plany prawdopodobnie ulegną jednak zmianie.

W Polsce Rossmann posiada obecnie blisko 1400 drogerii, które działają w 553 miastach, prowadzi też e-drogerię. Firma zatrudnia w Polsce 18 tys. pracowników. Obroty sieci osiągnęły 9,7 mld zł w 2019 r. Placówki Rossmanna odwiedzane są codziennie przez 770 tys. osób, co daje sieci 28,7 proc. udziału w polskim rynku drogeryjnym. Firma dysponuje czterema centrami logistycznymi.

Globalnie Rossmann zakończył 2019 r. posiadając 4088 drogerii (w tym 2196 w Niemczech) oraz zatrudniając 56,2 tys. osób.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pracownik 26.10.2020

    Nie dziwota Bo wyzyskują pracowników pracujemy dwa na dwa jak chinczyki obcinają etaty podwyżek nie będzie bo kryzys. Właśnie widać jaki firma ma kryzys

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.