01.04.2020/00:01

Rozporządzenie wprowadzające nowe ograniczenia dla sklepów opublikowane w Dzienniku Ustaw!

We wtorek chwilę przed godz. 23:00 w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się w nim przepisy dotyczące branży handlowej, których wprowadzenie zapowiedzieli wcześniej w trakcie dnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Sieci handlowe de facto mają czas zaledwie do środowego poranku na zastosowanie się do większości nowych wymogów, dot. m.in. ograniczenia liczby klientów w sklepach, wprowadzenia godzin dla seniorów oraz konieczności udostępnienia klientom artykułów do dezynfekcji oraz rękawic foliowych.

Z treści rozporządzenia dowiadujemy się m.in., że limit osób na sklep (trzykrotność liczby stanowisk kasowych) będzie obejmował jedynie klientów, a również nie pracowników placówek. To jedna z kwestii, które po konferencji premiera i ministra zdrowia wydawały się nierozstrzygnięte.

Codziennie w godzinach od 10 do 12 w sklepach będą mogły przebywać wyłącznie klienci powyżej 65. roku życia. Sklepy same będą musiały pilnować tej kwestii, choć nie do końca wiadomo, w jaki sposób.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 kwietnia klienci podczas zakupów będą zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych. Obiekty handlowe lub usługowe, a także zarządzający targowiskami, od 2 kwietnia muszą zapewnić dostęp do takich rękawiczek, lub ewentualnie do środków do dezynfekcji rąk. Mało tego: sklepy od 2 kwietnia będą zobowiązane dokonywać po każdym kliencie dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego.

Nowością będzie zakaz działalności w weekendy obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw., w których przeważająca działalność polega na sprzedaży artykułów budowlanych lub remontowych.

Utrzymane zostają także dotychczasowe ograniczenia dotyczące funkcjonowania sklepów w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw.

Link do rozporządzenia: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056601.pdf

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • bb 01.04.2020

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

 • bb 01.04.2020

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

 • bb 01.04.2020

  Tylko pozazdrościć dostępu wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy!!!W moich hurtowniach nie ma nic!!!!

 • 45al 01.04.2020

  sklep ma zapewnić ...co nie jest równoznaczne z " dać za darmo"

 • 45al 01.04.2020

  na allegro są ....ale cena z 9zł/100szt tydzień temu na 50zł/100szt dzisiaj ...to pod paragraf sie nadaje

 • krystyna 01.04.2020

  mam pytanie do "Drobny Sklepikarz" to w których hurtowniach są te rękawiczki bo w Białymstoku wczoraj nie było nigdzie . Proszę o namiary , gdzie można kupić rękawiczki .j

 • Rrrafik 01.04.2020

  No drobny sklepikarz ma racje. Fajnie ze takie obostrzenia. Ja mam ba magazynie ogromny zapas rękawiczek które prawie nic mnie nie kosztowały. Oddam klientom to może u mnie chociaz bułkę kupią a potem swobodnie pójdą do biedy, gdzie brud i bałagan, kupować. Wydal na ochronę klientów w połowie marca 12 tysięcy złotych na pleksy, dezynfekcje, osłony stanowisk pracy. Teraz sobie zarobię jak te rękawiczki wydam.

 • DrobnySklepikarz 01.04.2020

  Każdy klient ma dostać rękawiczki jednorazowe? Dobrze, że dzisiaj po południu się o tym dowiedziałem. Złożyłem zamówienie do hurtowni, przywiezie mi jutro kurier przed godziną 6:00, tak samo płyn dezynfekcyjny. To wszystko po starych niskich cenach. Całe szczęście że daliście mi znać o tym kilka godzin przez wprowadzeniem tych restrykcji. Każdy w Polsce myślę, że odetchnie teraz z ulgą, szczególnie sklepikarze. Chciałbym wspomnieć że w każdej hurtowni mamy dostępne od ręki wszelakie formy ochrony (maseczki, płyny, rękawiczki) i to po przystępnych cenach !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.