21.10.2013/16:00

Rozstajemy się z pracownikiem

Rozwiązanie umowy o pracę rodzi czasem problemy. Ich skala zależy od tego, kto występuje z inicjatywą zakończenia współpracy, jaki jest sposób rozwiązania umowy, jej rodzaj oraz status zatrudnionego.

Limit 8 bezpłatnych artykułów w miesiącu został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • redakcja 23.09.2015

  Pani Aneto,
  szczegółową odpowiedź prawnika znajdzie Pani na łamach październikowego wydania Wiadomości Handlowych.

 • aneta 21.09.2015

  czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia (z dnia na dzień) z przyczyn ekonomicznych?

 • Sebastian Szczepaniak 22.05.2014

  Poprosiliśmy o ustosunkowanie się do tego pytania panią prawnik:
  <em>Jeśli strony zawarły porozumienie w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę, to istotne jest, aby zawrzeć w nim kto z kim i jaką konkretnie umowę rozwiązuje, kiedy następuje rozwiązanie umowy, czy ewentualnie strony do czegoś się zobowiązały np. przekazania dokumentów itp. Z porozumienia powinno wynikać, ze taka właśnie była zgodna wola stron. Dla określenia o jaką umowę chodzi nie jest konieczne precyzyjne wskazanie ilości przepracowanych lat, zwłaszcza że to powinno wynikać (i tu bez błędów) ze świadectwa pracy. Zakładam więc, że porozumienia spełnia podstawowe stawiane mu wymogi, i w takim przypadku omyłka co do liczby lat przepracowanych nie ma aż takiego znaczenia, aby uznać porozumienie za nieważne. Nie dopatruję się w takim przypadku wad oświadczenia woli.</em>
  Agnieszka Grzesiek,
  radca prawny

 • krzysztof 17.05.2014

  co jeśli w rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron jest błąd w ilości przepracowanych przeze mnie lat czy wtedy to rozwiązanie jest prawomocne

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.