23.08.2016/16:54

Rozwój wymiany handlowej z Kazachstanem

Polska i Kazachstan podpisały porozumienie dotyczące m.in. kontaktów handlowych.

W ramach dwudniowej wizyty w naszym kraju prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa prowadzone były rozmowy poświęcone współpracy w zakresie uprawy roślin i hodowli zwierząt, badania odmian, kwarantanny i ochrony roślin, a także spraw weterynaryjnych, nauki i techniki rolniczej, mechanizacji rolnictwa oraz kontaktów handlowych.

– Potencjał w rozwoju wzajemnego handlu i inwestycji nie jest w pełni wykorzystany – zaznaczył Krzysztof Jurgiel, szef polskiego resortu rolnictwa. Dodał, że konieczne jest usuwanie barier, które utrudniają wzajemny handel. Prosił o uznanie przez Kazachstan, w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, regionalizacji terytorium Polski, a także  pilne zaakceptowanie wzorów świadectw weterynaryjnych dla pasz pochodzenia roślinnego i pasz oraz dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego.

Minister podkreślił, że z zadowoleniem przyjął informację o możliwości wwozu z Polski na terytorium Kazachstanu bydła hodowlanego i użytkowego.

Posiadamy z Kazachstanem dodatni bilans wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. W 2015 r. wyniósł on ok. 33,2 mln euro. Najważniejszą pozycją polskiego eksportu były świeże jabłka (19,9 mln euro), cukier, mięso wołowe mrożone, a także  mleko i jego przetwory. W przyszłym roku Kazachstan będzie gospodarzem Wystawy EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie. – Polska będzie w niej aktywnie uczestniczyć, a nasza żywność, która będzie podczas tej wystawy promowana, na pewno zdobędzie uznanie konsumentów – powiedział minister Krzysztof Jurgiel. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.