06.06.2018/15:48

Ruszył Nowy Sezam czyli supermarket convenience w spółdzielczym wydaniu [GALERIA]

Pierwsi klienci weszli w środę 6 czerwca do supermarketu Sezam w nowo wybudowanym Centrum Marszałkowska. Należąca do WSS Społem Śródmieście placówka mieści się w podziemiach pierwszego w Warszawie budynku zintegrowanego ze stacją metra.

Sezam to w Warszawie szyld-legenda – w latach 1969-2014 działał tu „kultowy” dom towarowy o tej samej nazwie. Zajmował cztery kondygnacje i za PRL-u cieszył się renomą jednej z najlepiej zaopatrzonych placówek w stolicy. Teraz spółdzielcy z WSS Społem Śródmieście uruchomili placówkę w nowej odsłonie – mieści się ona na terenie Centrum Marszałkowska w sercu stolicy, w miejscu, w którym sklep działał poprzednio. Teraz jest to jednak zupełnie inny obiekt, a i nowo otwarty Sezam nie przypomina swojego poprzednika.

Centrum Marszałkowska, jest projektem spółki BBI Development NFI – tę firmę wybrało Społem, właściciel terenu, spośród wielu innych złożonych ofert. Budynek ma bezpośrednie przejście podziemne do stacji metra Świętokrzyska. Jest to pierwsza inwestycja w Warszawie zintegrowana z linią podziemnej kolejki. Kolejne powstają przy rondzie Dmowskiego oraz rondzie ONZ.

Nowy Sezam to nowoczesny kompaktowy supermarket. Choć sala sprzedaży liczy około 500 mkw. powierzchni (do tego dochodzi zaplecze o powierzchni około 200 mkw.), sam sklep ma charakter wielkomiejskiej placówki convenience, w której robi się szybkie, wygodne zakupy. Niskie regały o lekkiej konstrukcji, czytelnie oznakowane działy, nowatorskie standy i rozwiązania ekspozycyjne – nowy Sezam będzie na pewno przyjaznym miejscem zakupów dla zabieganych mieszkańców stolicy. Co prawda, przydałyby się choć ze dwie kasy samoobsługowe (są cztery tradycyjne kasy) i system szybkiej kolejki, a może i nawet punkt odbioru zakupów click&collect, ale być może spółdzielcy z czasem dojrzeją do bardziej nowoczesnych rozwiązań.

Ducha spółdzielczości czuć gdy popatrzymy na półki – choć trudno w to uwierzyć, na asortyment placówki składa się około 40 tys. indeksów. Przy tak bogatej ofercie wszelkie porównania do zakupów tutaj a w dyskontach tracą sens… Anna Tylkowska, prezes WSS Społem Śródmieście, wymieniając kluczowych dostawców, wskazała m.in. na takie firmy, jak Polmars, Alpan, Chłodnie Mazowsze, Marpol, Bruno Tassi, Gobarto, PepsiCo czy Eurocash.Mimo bliskiego sąsiedztwa metra, lokalizacja „nie koliduje” z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, dzięki czemu klienci Sezamu mają duży wybór alkoholi.

Osobnym tematem w Sezamie są pracownicy. Jak to w Społem, wielu może się pochwalić długim stażem pracy. Kierownikiem Sezamu został Piotr Kruszewski, zatrudniony w śródmiejskiej spółdzielni od 32 lat (z których 23 przepracował w „starym” Sezamie). – Postawiliśmy na szeroki asortyment, ale produkty, które oferujemy, są ogólnie dostępne, więc trudno za ich pomocą budować przewagę konkurencyjną. Prawdziwą wartością są pracownicy. Dziś w handlu brakuje rąk do pracy, a nam się udało skompletować zespół nieprzypadkowych ludzi. Wielu z nich ma długi staż – powiedziała nam Anna Tylkowska. Zastrzegła, że choć nowy Sezam ma nowatorski charakter, to spółdzielcy nie zamierzają implementować zastosowanych tu rozwiązań do innych sklepów. – Byłoby to o tyle trudne, że każda z naszych placówek ma inny charakter – argumentowała Tylkowska.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nick z UK 27.07.2018

    Dzieki za swietny reportaz z Odrodzenia Sezamu. Mam jedna uwoage do Pani Prezes Tylkowskiej: prosze w polskim jezyku nie uzywac slowa "implementowac", bo mamy w w polszczyznie piekne polskie slowo "wprowadzac". To poprzednie slowo moze sie komus pomylic z implantami w jamie ustnej. Czy nie lepiej produkty PepsiCo, zastapic produktami polskich firm jak TYMBARK, Hortex.? Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.