25.05.2017/11:55

Ruszył protest pracowników Tesco w Polsce. Akcja potrwa miesiąc

W Katowicach, przed Tesco znajdującym się w CH „Silesia”, ruszyła pikieta pracowników sieci, którzy domagają się wyższych płac. Kolejna odbędzie się jeszcze dziś w Opolu, przed sklepem w DH „Opolanin”, a w planach są kolejne.

Jak informuje WZZ „Sierpień 80”, pracownicy Tesco są zbulwersowani propozycją podwyżek w kwocie 50 zł brutto. Stąd protest przed marketami sieci na rzecz zwiększenia płac i poprawy warunków pracy. – Tesco jest chyba jedyną siecią handlową w Polsce, która nie dokonała jeszcze podwyżek płac. W handlu wielkopowierzchniowym nie zarabia się kokosów, a obowiązków nałożonych na pracowników jest całe mnóstwo – mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca „Sierpnia 80” w Tesco. – Czas wyzysku minął! Pracownicy Tesco ciężko i uczciwie pracują, dostając niewspółmiernie niskie wynagrodzenie. Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody – dodaje.

Związkowcy rozdawać będą ulotki klientom Tesco. Bo jak twierdzą, pracownicy i klienci sieci handlowych mają wspólne interesy. „Pracownik marketu dobrze wynagradzany to efektywny pracownik. Tam zaś gdzie płace są skandalicznie niskie – tam ciągła rotacja pracowników, a zatem i gorszy komfort robienia zakupów. Bo przeszkolenie i wdrożenia pracownika jest czasochłonne. Duża liczba otwartych kas, małe kolejki do nich oraz do lad z wędlinami, mięsem i nabiałem, a także dobre zatowarowanie półek sklepowych – to możliwe jest tylko wtedy, gdy sieci handlowe nie oszczędzają na pensjach dla pracowników i zatrudniają ich wystarczająco dużo” – przeczytać można w ulotce.

W kolejnych tygodniach akcje przeprowadzone zostaną m.in. w:

  • Lublinie (1.06),
  • Radomiu (1.06),
  • Gdyni (8.06),
  • Bydgoszczy (9.06),
  • Tychach (13.06),
  • Rzeszowie (22.06),
  • Krakowie (22.06).

Tesco Polska zaproponowało podwyżkę wynagrodzeń o 50 zł brutto miesięcznie na etat. Pracownicy nazwali tę propozycję „dodatkiem na waciki”. Przedstawiciele WZZ „Sierpień 80” już w lutym br. wystąpili z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 400 zł dla pracowników podstawowych, koordynatorów i pracowników magazynów i o 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii absencyjnej, a także o wprowadzenie nagród jubileuszowych.

WZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu wszczęły w minionym tygodniu spór zbiorowy z Tesco Polska. Związkowcy nie wykluczają dalszych protestów, a nawet strajku właściwego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Antysystem 07.06.2017

    Popieram:)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.