27.03.2020/16:20

Rząd chce wygasić najemcom umowy najmu w galeriach handlowych. To katastrofa dla ich właścicieli!

Rządowy projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej doczekał się właśnie nowej autopoprawki. Zdaniem wnioskujących należy wygasić umowy najmu w galeriach handlowych. Jak pisze money.pl po ustaniu zagrożenia koronawirusem najemca będzie zobowiązany do złożenia galerii oferty najmu, ale na dłuższy czas niż wynikałoby z dotychczasowej umowy.

Rząd chce w ten sposób ulżyć właścicielom sklepów, które zlokalizowane są w galeriach handlowych, a których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 mkw. Z powodu wprowadzenia stanu nazwanego przez rząd "zagrożeniem epidemicznym" zakazano prowadzenia handlu w takich miejscach. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, aptek i punktów usługowych. Zakaz uderzył przede wszystkim w sklepy odzieżowe, obuwnicze i specjalistyczne.

Jak pisze money.pl rząd uzasadnił autopoprawkę tym, że prowadzenie działalności handlowej zostało zablokowane, a więc sklepy nie powinny też płacić za powierzchnię, której nie mogą wykorzystać. Teraz to właściciele galerii handlowych muszą ponosić koszty działalności i spłacać kredyty zaciągnięte na budowę lub kupno centrów handlowych.

„Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie" - napisano w autopoprawce.

Obecna autopoprawka oznacza zaostrzenie kursu rządu wobec galerii handlowych. W pierwszych założeniach do projektu tzw. tarczy antykryzysowej była bowiem mowa o redukcji czynszów o 90 proc. Już ten zapis wzbudził spore oburzenie branży deweloperskiej, która podkreślała, że to rozwiązanie jest niezgodny z konstytucją. W dodatku nie wiadomo, kto miałby rekompensować straty właścicielom galerii handlowych.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • DR 30.03.2020

  Kim są inwestorzy galerii?

 • Szok 30.03.2020

  Takie galerie buduje się na wysokich długoletnich produktach finansowych. Nikt takich obiektów nie buduje za gotówkę.Skąd teraz wziąć na raty do banku?

 • Miłosz 29.03.2020

  Może także wygaśmy mandat Dudzie, który nie uważa się za prezydenta wszystkich Polaków i skompromitował się swoją nadaktywnością w czasach epidemii.

 • Ryba 28.03.2020

  Czyli wygaszenie czynszu upadło?! :(

 • dark 28.03.2020

  Dramat jakiś.
  Kto teraz zapłaci za budowę galerii raty do banków?
  Jak rząd chciał pomóc to mógł zrobić 50/50, a tak, to po co się w ogóle wtrąca? Przecież to jest imię jednym, a zabicie drugich? To jest uprzywilejowanie jednej grupy podmiotów wobec innej. Słabe.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.