16.04.2020/19:05

Rząd luzuje restrykcje dotyczące handlu! Limit klientów w górę, powiązany z powierzchnią sklepu

– Przechodzimy do kontrofensywy. Zaczynamy łagodzić restrykcje. W przypadku handlu detalicznego łagodzimy obostrzenia dotyczące funkcjonowania sklepów. Wprowadzamy nowe zasady, dotyczące liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie – ogłosił na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od najbliższego poniedziałku (20 kwietnia) w sklepach o powierzchni sprzedaży do 100 mkw. będzie mogło przebywać jednocześnie tylu klientów, ile wynosi czterokrotność liczby kas. W większych placówkach limit został ustalony na poziomie: jeden klient na każde 15 mkw.

– Wprowadzamy złagodzone restrykcje, dotyczące liczby klientów przebywających jednocześnie w sklepach. W przypadku małych sklepów, do 100 mkw, jednocześnie przebywać będzie mogło maksymalnie czterech klientów na kasę. W przypadku większych sklepów jednocześnie zakupy może robić jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni sali sprzedaży, czyli w sklepie o powierzchni 150 mkw. będzie to 10 klientów – wyjaśnił premier Morawiecki.

Premier zapowiedział ponadto, że pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia – przede wszystkim będzie to mierzenie temperatury ciała. Nastąpi też wzmocnienie zaleceń dotyczących środków ochrony i sanityzacji sklepów.

– W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, handel następnie usługi, potem inne usługi – tam, gdzie jest bliski kontakt z klientem, takie jak salony tatuażu, piercing czy gabinety kosmetyczne – wyliczył Morawiecki.

– Reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – proponujemy cztery etapy dochodzenia do normalności. Jeśli krzywa zakażeń będzie się spłaszczać, będziemy łagodzić restrykcje; jeśli tak się nie stanie, restrykcje będą utrzymywane dłużej – zapowiedział premier.

Obostrzenia dotyczące galerii handlowych na razie mają pozostać bez zmian. Morawiecki zapowiedział, że przywrócenie handlu w zamkniętych obecnie sklepach w galeriach (aktualnie działają tam tylko niektóre placówki, w tym spożywcze i apteczne) będzie elementem dopiero trzeciej fazy odmrażania gospodarki. Pierwsza faza zaczyna się w poniedziałek 20 kwietnia, druga tydzień później, a daty rozpoczęcia trzeciej fazy premier nie wskazał.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • ZAWIEDZIONY 18.04.2020

  Kiedy będzie otwarty Wydział Komunikacji nie można zarejestrować motoru,przecież obsługa jest schowana za szybami podchodzić może tylko jedna osoba jeszcze w masce.Handel pracuje przemysł o co chodzi?????????????święte krowy.!!!!!!!!!!!!!!!

 • Olo 18.04.2020

  Nie podoba się do Tuska wybierał. .. jeden z drugim . Wyjechac można

 • Pańszczyźniany 16.04.2020

  Gorszy sort dziękuje panom pisowskim i uniżenie prosi o więcej

 • Vito 16.04.2020

  Czyli cała gastronomia i sklepy z ciuchami nadal zamknięte. Tam pracuje dużo młodych ludzi na śmieciówkach i kolejny miesiąc będą bez wypłaty. Będzie dramat finansowy w wielu domach jeśli szybko firmy nie zaczną się otwierać

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.