06.09.2016/16:01

Rząd na jesieni przedyskutuje zmiany w podatku handlowym

Pod koniec roku Rada Ministrów zamierza zastanowić się, czy obowiązujący od 1 września podatek handlowy się sprawdza, czy może jego koncepcja powinna ulec zmianie. Zapowiedział to we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Czy jest możliwa ich jakaś wewnętrzna zmiana co do charakteru? Myślę, że tak, ale to jest dyskusja, która nas czeka jesienią tego roku - odpowiedział Morawiecki na pytanie dziennikarzy o potencjalne zmiany w podatku handlowym oraz bankowym.

Dopytywany, czy potencjalne zmiany zmierzały będą w kierunku zaostrzenia, czy raczej poluzowania przepisów, wicepremier stwierdził: "ani jedno, ani drugie, tylko raczej zmiana w stosunku do dzisiejszej formuły tego podatku". Dodał, że dobrym słowem na określenie potencjalnych zmian byłoby słowo "dostosowanie".

Przypomnijmy, rząd w 2017 roku liczy na wpływy z podatku handlowego rzędu 1,6 mld zł. Danina uchwalona przez Sejm w lipcu weszła w życie 1 września br. Firmy po raz pierwszy podatek odprowadzić będą musiały do 25 października (za wrzesień). Obowiązują dwie stawki podatku: 0,8 proc. (dla przychodów ze sprzedaży detalicznej między 17 a 170 mln zł miesięcznie) i 1,4 proc. (dla przychodów powyżej 170 mln zł miesięcznie).

Jedną ze zmian, jakie potencjalnie zaproponować może rząd w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej, jest wprowadzenie definicji grupy kapitałowej i/lub powiązań kapitałowych. Podobną poprawkę postuluje szereg polityków zrzeszonych w Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, a także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Taka poprawka de facto oznaczałaby uszczelnienie podatku.

Podczas prac nad podatkiem handlowym w Sejmie, w obozie PiS trwały także dyskusje na temat tego, czy sklepy zaopatrujące się w żywność u lokalnych producentów i rolników nie powinny płacić niższego podatku od pozostałych sklepów. Ewentualne zmiany w ustawie mogą dotyczyć również tego.

Być może jednak ewentualne poprawki w ustawie podążą w zupełnie innym kierunku. Z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać tego, że Ministerstwo Finansów będzie chciało doprecyzować wysokość progów podatkowych. Sieci handlowe oraz prawnicy zastanawiają się obecnie m.in. nad tym, czy stawka podatkowa 1,4 proc. obowiązuje po przekroczeniu 170 mln zł przychodów ze sprzedaży detalicznej w miesiącu, czy może po przekroczeniu 187 mln zł. Sporne interpretacje wynikają z niejasnych zapisów ustawy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.