21.03.2017/13:40

Rząd poparł zakaz handlu w niedziele! Zobacz stanowisko Rady Ministrów

- Istotne jest także, aby nowe przepisy były jasne i nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Powinny one zatem jasno określać zasadę, a także w sposób przejrzysty wyjątki od niej. Zbyt skomplikowane formułowanie licznych wyjątków od zakazu handlu w niedziele, jak również dopuszczenie takiego handlu w określonych przypadkach, np. za zgodą zatrudnionego – może stanowić źródło konfliktów i sporów. Nie będzie to sprzyjać procesowi akceptacji społecznej dla tak istotnych rozwiązań prawnych - tłumaczy Rada Ministrów.

Przykładowo – w opinii rządu – spod zakazu handlu w niedzielę powinni być wyłączeni m.in. operatorzy pocztowi oraz wszystkie podmioty uczestniczące w żegludze śródlądowej, a także takie gałęzie gospodarki morskiej jak rybactwo śródlądowe, rybołówstwo morskie, czy przetwórstwo produktów rybnych (przede wszystkim centra pierwszej sprzedaży ryb). Zdaniem rządu, zbyt szeroko zdefiniowane jest pojęcie „centrum logistyczne”. Jego konsekwencją może być np. wstrzymanie pracy portu morskiego.

- Niezrozumiałe jest także pozbawianie pasażerów podróżujących np. pociągami możliwości zakupu posiłku w przypadku, gdy podróż przypada w niedzielę. Spod zakazu handlu należałoby więc wyłączyć wszystkie obiekty handlowe znajdujące się na terenie punktów obsługi pasażerów, tj. lotnisk, portów morskich, dworców kolejowych i autobusowych, bez względu na ich powierzchnię handlową - uważa Rada Ministrów.

Rząd dostrzega także m.in. negatywne skutki społeczne objęcia ustawą takich placówek jak zakłady pogrzebowe i kwiaciarnie. Zdaniem Rady Ministrów, istnieją również niejasności odnośnie zakupów online w niedziele.

- Projektowane przepisy powinny być tak przeredagowane, aby wprost i całkowicie wyłączały handel w internecie spod wprowadzanego zakazu. Ponadto, przewidziane w projekcie sankcje należy uznać za nadmiernie surowe w stosunku do dobra, jakie ma podlegać ochronie - twierdzi rząd.

W ocenie rządu, podczas dalszych prac legislacyjnych w Sejmie warto rozważyć ewentualne etapowe wprowadzanie proponowanych zmian. Umożliwiłoby to "bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań".

Po dzisiejszym przyjęciu stanowiska przez rząd należy spodziewać się wznowienia prac w parlamencie nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Przypomnijmy, obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 0,5 mln obywateli, trafił do Sejmu pod koniec września 2016 r. Na początku października odbyło się jego pierwsze czytanie, jednak od tamtej pory prace stoją w miejscu.

Wkrótce zebrać powinna się sejmowa podkomisja, która rozpatrzyć ma projekt ustawy. Dotychczas jej przewodniczący, poseł PiS a dawniej działacz związkowy Jan Mosiński, twierdził, że prace podkomisji "nie mają sensu", dopóki nie jest znane ostateczne stanowisko rządu w sprawie handlu w niedziele.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Stefan Batory 25.03.2017

  Tu chodzi o pracowników głównie wielkich sieci handlowych którzy nie mają wyboru. To nie jest łatwy projekt i nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka. Jak dla mnie właściciel może sam w niedziele obsługiwać swój sklep jeżeli ma na to ochotę. Nikt mu tego nie powinien zabraniać. A jak pracownik chce pracować w niedziele to za odpowiednim wynagrodzeniem też powinien mieć taką możliwość. Teraz pracownik za "friko" jest przymuszony umowa pracować w niedziele czy tego chce czy nie. Rząd powinien uwzględnić interesy wszystkich stron.

 • Waldi 22.03.2017

  Pracuje bo musze, nie dlatego, ze mi się nudzi. Nie można zabierac komus pracy bo ktos ma takie widzimi się.

 • kargul 22.03.2017

  No to wzrośnie bezrobocie, bo PIS wpadł na kolejny "świetny" pomysł. Zabieranie na siłe możliwości zarobku!

 • altpa 22.03.2017

  Wszyscy mają nas daleko w .... jeszcze niedawno mieli wprowadzić dużym marketom podatek , i co nic do 2018 roku odłożono bo niemcy się upierają że stracą fortuny w Polsce dziś chce się temu polaczkowi zabrać jeszcze kolejne pieniądze z utargów w niedzielę tu nie chodzi o duże markety oni już się nachapali tu chodzi o wykończenie polskiego handlu i przejęcie go przez zachodnie sieci. A czy ktoś o nas dba nikt czy ktoś nam z powodu ograniczenia handlu obniży podatki NIEEEE już samo podniesienie najnizszej krajowej do 2000 zł daje nam po tyłku skoro podnosimy to należy też obniżyć ZUS - złodziejską instytucję która tylko nas kasuje co chwilę remonty wydatki na niewiadomo jakie luksusy a ten biedny polaczyna musi rypać do us.... śmierci i nic z tego bo jak weźmie pierwszą emerturkę to zaraz albo bardzo chory albo piasek... Jak długo będą nas te debile golić,dziwię się tylko ludziom którzy kupują produkty w biedrze kaflandzie tescu przecież to się nie nadaje do jedzenia , to jest g.......o

 • Niech pis nie naśladuje Niemców 22.03.2017

  Przecież jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę to pis nie będzie naśladował Niemców - przecież musimy to zrobić inaczej niż oni. Na 28 krajów Unii tylko 2 (Niemcy i Austria) mają zakaz handlu Niedzielę - a naśladowanie Niemców chyba nie jest po linii partyjnej pisowców . Czy PIS lobbuje niemieckie rozwiązania w kraju patriotów Polaków ?

 • jamal 21.03.2017

  10 lat temu PiS był przeciwny zakazowi, ale jak widac przez 10 lat wyzbyli się troski o polskich drobnych przedsiębiorców

 • gosc 21.03.2017

  Niemcy już dawno u siebie nie handlują w niedziele,tylko w Polsce robią biznes.Polacy zamiast zająć się rodziną to włóczą się po marketach,debilizm.

 • Bb 21.03.2017

  Jestem malutkiej miejscowości,,powiedzmy,ze wsi i nie życzę sobie porównywania mnie do tej bandy nieudaczników nazywających siebie władzą...obrażacie mnie i całą rzeszę ogarniętych ludzi z ,,prowincji''...że niby wiejska kobieta to głupsza>>>!!!!wypraszam sobie.....

 • Marcin76 21.03.2017

  Panie Prezesie, pomóżcie w sejmie z tym, nie dajcie zwolnić 500 tysiecy osob.

 • wiemcomowie 21.03.2017

  Prezes nas uratuje znów, tak jak drzewa, pomoże też franczyzie.

 • Stanowcze stanowisko 21.03.2017

  hahahaha tyle czekania na stanowisko a stanowisk o wlasciwie nic nie zawiera :D :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.