26.04.2017/09:18

Rząd uwzględnił wpływy z podatku handlowego w prognozie dochodów budżetowych na 2018 rok

Rząd zakłada wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej w 2018 roku. Będzie miał więcej na wydatki, nawet jeśli Bruksela powie „nie” – napisał w środę „Puls Biznesu”.

Uwzględnienie daniny od sklepów w przyszłorocznych dochodach budżetowych to sygnał, że wicepremier Mateusz Morawiecki zakłada, że Bruksela nie będzie blokowała progresywnego podatku handlowego, bo taki kształt ma obecnie ustawa.

O podatku od sprzedaży detalicznej pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl wielokrotnie. Przypomnijmy, że po wielomiesięcznych próbach forsowania różnych koncepcji ostatecznie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje, że nie muszą go płacić podmioty, których przychody ze sprzedaży nie przekraczają 17 mln zł. Powyżej tej kwoty obowiązuje stawka 0,8 proc., a po przekroczeniu 170 mln zł miesięcznie – 1,4 proc.

Projekt został zawieszony do końca br., bo tak nakazała naszemu fiskusowi Komisja Europejska. „Urzędnicy z Brukseli uznali, że polski rząd nie uzasadnił, dlaczego więksi sprzedawcy powinni zostać objęci innymi stawkami niż mniejszy biznes – przypomina „Puls Biznesu”.

Choć postępowanie Komisji wciąż trwa, fiskus zdecydował się uwzględnić w przyszłorocznym budżecie wpływy z zawieszonej daniny.

Eksperci z Ministerstwa Finansów uważają, że wpisanie wpływów z prognozy do prognozy dochodów budżetowych ma dobrą stronę – jeśli pojawiają się dodatkowe dochody, w takiej samej skali można zwiększyć wydatki. Nawet jeśli wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej nie pojawią się w 2018 roku, korektę limitu na przyszłość będzie można zrobić dopiero w 2020 roku – pisze gazeta.

Zobacz także:
Polskie władze spotkają się z Komisją Europejską ws. podatku handlowego
"Podatek handlowy płacę do dziś". Tak wyglądają negocjacje z sieciami handlowymi

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • jkl 18.05.2019

    Ula z głową coś nie tak...?

  • Ula 27.04.2017

    PIS z Morawieckim niszczą polską gospodarkę, minister rozbrojenia narodowego niszczy wojsko a Kaczyński z Ziobro niszczą demokracje. jak długo jeszcze pis będzie bezkarny ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.