24.07.2019/15:18

Rząd wreszcie opublikował projekt nowelizacji ustawy o podatku handlowym!

Ustawa przewiduje dwie stawki podatku. Stawka 0,8% jest stosowana do miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej nieprzekraczającego kwoty 170 mln zł podstawy opodatkowania, a stawką 1,4% jest opodatkowana nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

W ustawie wprowadzono wyłączenia z opodatkowania sprzedaży detalicznej towarów takich jak: refundowane leki, energia elektryczna, ciepło systemowe, gaz ziemny, gaz w butlach oraz paliwa stałe (węgiel, koks).

Podatek od sprzedaży detalicznej stanowi koszt uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (PIT i CIT).

Kliknij poniżej, aby pobrać projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji:

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • MAF 25.07.2019

    Wielokrotnie formułowane ostrzeżenia przed skutkami nadal są w mocy i chyba tylko ZZ nie biora ich pod uwagę, ale coż - taka "karma". Niedziele, odpowiedzialnośc podmiotów zbiorowych, podatek i coś tam jeszcze wśród regulacyjnych nowości - moim zdaniem firmy o słabszych wynikach zaczną wycofywać sieci z Polski. Pewnie też spróbują ruchów restrukturyzacyjnych by wpaść w niższy próg podatkowy - powodzenia życzę, ale to wiele nie pomoże. Przetrwają najsilniejsi czyli tzw. dyskonty i wielkie franczyzy. Spadnie potencjał zakupowy handlu (i sprzedażowy też) - będąc producentem już martwiłbym się o ceny zakupu i ceny sprzedaży w kompensującym ubytki handlu. Jeśli do tego zachwiałby się eksport, to zbilansowane rynki żywnościowe mogą się nieco "zachwiać". Ale - co nas (handel) nie zabije to nas wzmocni, choć dotyczy to niektórych. Konkurencja bowiem przybierze drapieżne formy. I tyle - szkoda, że nie cenimy tego co mamy w gospdarce najlepszego, czyli właśnie handlu. Ściskam mocno dłonie, MAF

  • Dark 25.07.2019

    Dramat jakiś.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.