01.05.2020/08:15

Rządową aplikację ProteGO do sprawdzania klientów w galeriach krytykuje jeden z jej twórców

Jeden z programistów biorący udział w pracach przy rządowej aplikacji ProteGO Safe odchodzi z projektu i odradza instalowanie ProteGO Safe na telefonie - donosi niebezpiecznik.pl.

Rządowa aplikacja ProteGO Safe, której celem jest śledzenie kontaktów między Polakami, aby lepiej zwalczać koronawirusa budzi sporo emocji. Ciekawe światło na rozwój aplikacji rzuca jeden z programistów, który brał udział w projekcie, ale po tym co zobaczył, zrezygnował - podaje niebezpiecznik.pl. Oto część wpisu programisty:

"Z kuriozalnych aspektów musiałem podpisać oświadczenie dla Ministerstwa Cyfryzacji o licencji kodu i podpisać je profilem zaufanym. Potem dostałem podziękowania, w których pojawiła sie pełna lista e-maili osób, które podpisały podobne oświadczenie."

I dodaje: "Odradzam instalowanie aplikacji ProteGO Safe i innych aplikacji służących do śledzenia kontaktów w bieżącej ich formie (...). Aplikacja, wbrew temu co było początkowo pisane, nie została wcale stworzona przez podobnych mi pasjonatów czy specjalistów, którzy stworzyliby ją z altruistycznych pobudek (...). Obecny kod aplikacji jest czymś zupełnie innym, niezgodnym ze specyfikacją, która była wcześniej dyskutowana. Pojawił się dość znienacka, aplikacja robi dużo rzeczy poza właściwym śledzeniem kontaktów (takie jak kwestionariusze do diagnozy), co utrudnia jej ewentualne sprawdzenie przez niezależnych specjalistów, bo zaczyna to przypominać poszukiwanie igły w stogu siana"

Ta wpadka to - zdaniem portalu niebezpiecznik.pl - przykład na to, że dane mogą wyciekać. Portal nie przypisuje Ministerstwu Cyfryzacji złych intencji, zakładając, że opisany przez programistę wyciek to prawdopodobnie ludzka pomyłka a nie celowe działanie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.