06.08.2022/09:58

Rzecznik MŚP prosi ministerstwo o objaśnienia prawne w sprawie handlu w niedziele w "sklepowych" czytelniach i wypożyczalniach

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii "z prośbą o wydanie objaśnienia prawnego ws. ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni: czy placówka handlowa może być czytelnią?". To efekt zamieszania w sprawie Biedronki, ale wcześniej także Carrefoura czy Intermarche.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Jarek 08.08.2022

  Tu nie ma żadnej niejasności . Zgłaszam otwarcie czytelni i zgodnie z prawem działam w granicach określonych dla PKD tej działalności . Jeśli zaś zgłaszam otwarcie czytelni , a sprzedaję tam alkohol to łamię to prawo , albowiem PKD określające działalność punktów czytelniczych nie przewiduje sprzedaży wódy . Na okres niedzieli i świąt mogę wypożyczać i udostępniać książki , ale nie mogę prowadzić sprzedaży alkoholu , albowiem w przepisach o handlu jest to zabronione .Co tu jest do rozstrzygania przez sąd ?
  Czy zgłaszając otwarcie produkcji lemoniady możemy szkolić kierowców na prawo jazdy i czekać dopiero na rozstrzyganie przez sąd tej kwestii ?

 • Koala 08.08.2022

  Odpowiadając”Jarek” ,w przypadku niejasności prawnej , o tym decyduje sąd . Jeśli wydaje wyrok pomyśli przedsiębiorcy , np. odnośnie czytelni , to żadna kara , czy Szkola tu nic nie da .”Kto tego nie rozumie” to niech zapozna sie z przepisami prawa . Wyrok sądu jest ostateczny , i wtedy trzeba poprawić zapis ustawy lub prawo .

 • Jarek 07.08.2022

  Co to znaczy , że przedsiębiorcy są pewni swego . Przecież jawnie oszukują ogłaszając , że otwierają czytelnie , a sprzedają tam alkohol i pożywkę . Proszę się zapoznać co mieści się w PKD dla kodu działalności określającego czytelnię i księgarnie i czy jest tam zawarta sprzedaż art. spożywczych i alkoholu . To taj jak kupić bilet ulgowy dla dziecka lub studenta nie będąc nim lub prowadzić autobus z kat. B . W pierwszym przypadku można się przecież tłumaczyć , że kupiłem bilet , a w drugim , że mam prawo jazdy , ale oba przypadki dotyczą tylko wybranych grup i tak samo w przypadku czytelni czytaj ile chcesz , ale wódy już nie możesz kupować . Kto tego nie rozumie lub nie chce zrozumieć , w pierwszym przypadku do szkoły , a w drugim odpowiednia kara przywróci zdolność poprawnego myślenia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także