08.08.2018/14:09

Nestle nie obawia się sankcji USA w Iranie

Jeden z największych producentów produktów spożywczych na świecie nie dostrzega bezpośredniego wpływu na swój biznes z powodu sankcji USA skierowanych przeciwko Iranowi.

Jak podaje serwis reuters.com, od poniedziałku Stany Zjednoczone wznowiły szeroko zakrojone sankcje przeciw Iranowi. Uruchomienie pierwszej rundy przywracania sankcji to efekt podpisanego w tym tygodniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenia wykonawczego.

Pierwsza runda sankcji obejmuje dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu oraz uderza w sektor motoryzacyjny. Kolejna seria restrykcji przewidziana na listopad ma być wymierzona w sektor naftowy i gazowy oraz w irański bank centralny.

W odpowiedzi Komisja Europejska zdecydowała o zaktualizowaniu statutu UE dotyczącego blokowania działalności gospodarczej. Ma on złagodzić wpływ wznowionych sankcji USA na interesy przedsiębiorstw z UE prowadzących legalną działalność w Iranie.

Koncern Nestle, który jest obecny w Iranie spokojnie podchodzi do sytuacji zaznaczając, że obserwuje rozwój wydarzeń. „Nadal dokładnie monitorujemy sytuację związaną z sankcjami wobec Iranu. Na tym etapie nie widzimy bezpośredniego wpływu sankcji na naszą działalność” – podaje komunikat koncernu agencja Reuters.

Celem sankcji, zapowiedzianych w maju, gdy Trump ogłosił, że jego kraj wycofuje się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, jest - jak podkreślał prezydent – „wywarcie maksymalnej presji” na Teheran. Amerykański przywódca zaznaczał jednocześnie, że jest otwarty na negocjacje z Iranem w sprawie szerszego paktu niż ten zawarty w 2015 roku między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja). Ta podpisana w 2015 roku umowa przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego.

Nestlé AG to szwajcarska korporacja o zasięgu globalnym założona w 1866 przez niemieckiego farmaceutę Henriego Nestlé. Jest jednym z największych przedsiębiorstw spożywczych świata oraz światowym liderem w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych i karmy dla zwierząt. W Polsce przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w roku 1993, wprowadzając na nasz rynek kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.