30.11.2016/13:26

Sejm uchwalił ustawę o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych

Sejm uchwalił w środę 30 listopada ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 278 posłów, przeciwnych było 148, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ustawę uchwalono bez jakiejkolwiek poprawki, mimo iż kluby opozycyjne zgłosiły ich 27. Teraz ustawą zajmie się Senat, a następnie trafi ona na biurko prezydenta. W ustawie przewidziano, że większość przepisów wejdzie w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia, co w praktyce oznacza okolice połowy 2017 r.

Rządowy projekt ustawy, opracowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do Sejmu trafił 25 lipca. Jego pierwsze czytanie odbyło się 14 września. Posłowie wnieśli do projektu siedem poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym. Drugie czytanie miało miejsce 15 listopada. Poprawki, jakie wtedy wniesiono do projektu, nie spotkały się z poparciem komisji rolnictwa i gospodarki.

Przypomnijmy, przeciwko ustawie uchwalonej dziś przez Sejm głośno protestowało środowisko handlowe: Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu oraz Polska Izba Handlu. Po raz pierwszy w historii te trzy organizacje przemówiły jednym głosem przeciwko planom władzy. Handlowcy mówili, że projektowana ustawa była asymetryczna i stygmatyzowała środowisko handlowe. Proponowali m.in. zamknięcie katalogu nieuczciwych praktyk oraz poszerzenie go o zapisy broniące handel przed takimi działaniami dostawców, jak np. wstrzymywanie dostaw, przerzucanie ryzyka gospodarczego, czy wymuszanie działalności promocyjnej.

Celem przegłosowanej w Sejmie ustawy ma być "wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych na każdym etapie łańcucha dostaw". Zgodnie z ustawą, każdy przedsiębiorca, który podejrzewa, że wobec niego nieuczciwie stosowana jest przewaga kontraktowa, będzie mógł to zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W takiej sprawie prezes UOKiK będzie wszczynał postępowanie z urzędu. Wszczęcie postępowania może być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które mogłoby trwać maksymalnie pięć miesięcy.

Zgodnie z ustawą, to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie odpowiedzialny za eliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych. W ustawie wskazano, że nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej mogłoby polegać m.in. na nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy i wydłużeniu terminów płatności za dostarczone towary oraz uzależnieniu zawarcia lub kontynuowania umowy od spełnienia przez jedną ze stron świadczenia nie mającego związku z zawartym kontraktem.

Przepisy ustawy będą stosowane, jeżeli łączna wartość obrotów – w roku wszczęcia postępowania w sprawie praktyk polegających na nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej lub w którymś z dwóch lat poprzedzających wszczęcie postępowania – między nabywcami i dostawcami produktów przekracza 50 tys. zł oraz obrót dostawcy lub nabywcy (w roku poprzedzającym postępowanie), który stosował przewagę kontraktową, przekroczył 100 mln zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • tradycyjny 01.12.2016

    I znowu Biedronka i Eurocash górą , przecież ta ustawa wypisz - wymaluj , wspiera firmy jednonipowe i działające w handlu nowoczesnym , to w przyszłym roku zniknie 15 000 sklepów tkzw tradycyjnych . Jedna ustawa , a jakże przydatna i skuteczna w niszczeniu Polskich Sklepów Franczyzowych , a co na to Zespól Patriotyzmu Ekonomicznego naszego Parlamentu ..... na tym ma polegać wspieranie Polskiego Handlu ????

  • Bee 01.12.2016

    Jak teraz te biedne sieci handlowe dadzą sobie radę bez łupienia dostawców.?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.