22.11.2017/23:33

Sejmowa komisja debatowała o GMO. Podczas obrad kobieta przekonywała, że jest Matką Boską

Do bardzo nietypowej sytuacji doszło w środę w Sejmie podczas rozpatrywania rządowego projektu ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych przez dwie komisje. Część osób uczestniczących w obradach odśpiewała "Boże, coś Polskę", a chwilę potem jedna z kobiet przekonywała, że jest... Matką Boską.

Omawiany projekt ustawy przyjęty został przez rząd w listopadzie 2016 r., a do Sejmu wpłynął w marcu br. W kwietniu odbyło się jego pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu. Od tamtej pory projekt nie wyszedł z komisji. Sprawa GMO wywołuje w Polsce duże kontrowersje, ale i tak chyba nikt nie spodziewał się, że podczas środowego rozpatrywania projektu przez dwie sejmowe komisje dojdzie do aż tak nietypowych scen, jak te, które miały miejsce.

W połowie obrad komisji kilka osób (trudno je zidentyfikować na podstawie nagrania z kamery umieszczonej w sali) odśpiewało "Boże, coś Polskę". Trwało to ok. 50 sekund. - Panie posłanki i panowie posłowie, proszę bardzo, żebyście się określili, komu służycie: Bogu, czy mamonie? Polakom, czy szatanowi? - zapytała chwilę potem jedna z osób uczestniczących w posiedzeniu.

Wystąpienie kolejnego gościa wzbudziło jeszcze więcej kontrowersji. - Pochodzimy od Jaksy z Miechowa, pochodzimy od Gryfitów, od cesarzy rzymskich, od Merowingów. Jesteśmy potomkami Jezusa i króla Dawida. Więc to przesłanie, iskra która miała wyjść z Polski, jestem ja tą osobą. Księża powiedzieli, że jestem Matką Boską, wszystko się zgadza - oznajmiła kobieta.

- Dobrze - podsumował wystąpienie kobiety zaskoczony poseł prowadzący połączone obrady komisji, po czym zarządził pięć minut przerwy.

Przypomnijmy, że rządowy projekt ustawy zakłada, iż prowadzenie uprawy GMO będzie wymagało utworzenia strefy wskazanej do prowadzenia upraw GMO. Strefa będzie mogła być utworzona po uzyskaniu zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw środowiska, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw rolnictwa oraz po zasięgnięciu opinii rady gminy, na terenie której jest planowana uprawa GMO.

Zgodnie z planowanymi regulacjami, nadzór nad kontrolą prowadzenia upraw GMO będzie sprawować minister właściwy do spraw środowiska. Minister właściwy ds. środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym ds. rolnictwa będzie określać program kontroli z uwzględnieniem kontrolowanych gatunków i liczby kontroli, wskazujący dla jakich gatunków należy przewidywać kontrolę, wg jakiej metodyki, aby można ją było uznać za statystycznie uzasadnioną i miarodajną w skali kraju.

- Program będzie miał charakter dokumentu w postaci zaleceń dla wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, wykonujących, zgodnie z projektowanymi przepisami, kontrole upraw GMO w zakresie weryfikacji i prawidłowości danych zawartych w zezwoleniu na utworzenie strefy wskazanej do prowadzenia upraw GMO oraz pochodzących z uprawy roślin lub produktów roślinnych w zakresie wykrywania modyfikacji genetycznych - czytamy na stronie KPRM.

Rząd przekonuje, że wejście w życie projektowanej ustawy "umożliwi pełną kontrolę upraw w Polsce pod kątem występowania GMO oraz ograniczy uprawę GMO do ściśle określonych i kontrolowanych stref". - Przyczyni się to do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i dla środowiska poprzez ustanowienie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę oraz ograniczanie upraw GMO - twierdzi Rada Ministrów.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Kazek. 09.12.2017

  Lubią gmo to niech wpieprzają. Podać listę tych smakoszy od siedmiu boleści. Prawdziwi patrioci ich rozliczą.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • VABV 25.11.2017

  Ta baba to prowokatorka wstawiona przez strone rzadowa, aby odwrocic uwage od wprowadzenia w Polsce GMO.

 • Uczestniczka posiedzenia komisji w spr GMO 22.11.2017 24.11.2017

  Byłam na tej komisji, kobieta z matką boską to szczegół, 3 min z 3 godzinnej debaty, ale zachowanie posłów PIS komisji było żenujące, rzucanie poprawek do przegłosowania bezpośrednio na komisji bez możliwości zapoznania się z nimi przez posłów i strone społeczną, część posłów czytająca wiadomości sportowe a część wertująca zdjęcia na facebooku podczas komisji w sprawie wprowadzenia GMO do Polski. Posłowie głosujący za poprawkami, których treści nie znają i nie rozumieją. To jest dopiero żenada! A wszystkie media, które milczą o sposobie procedowania tej ustawy, a skupiają się na wypowiedzi tej Pani, ewidentnie służą korporacjom biotechnologicznym. Tyle posiedzen w sejmie bylo w tej sprawie, i cisza ze strony mediów, a szum podnoszą tylko kiedy niezrownowazona kobieta sie wypowiada. Takie niezawisle media w Polsce mamy! Manipulacje i nic wiecej, oklamujecie Polakow. Pozdrawiam zimno wszystkie mainstreamowe media przeklamujące rzeczywistosc. Przynajmniej widac kto po czyjej stronie stoi!

 • aleex 23.11.2017

  Skandaliczne traktowanie strony społecznej podczas posiedzenia podkomisji ds. GMO.

  Uczestnicy posiedzenia (nie tylko przedstawiciele strony społecznej, ALE TAKŻE POSŁOWIE OPOZYCJI) dostali tekst poprawek (13 stron) na 5 minut przed posiedzeniem.

  Mimo, iż nikt nie był w stanie się zapoznać z tak obszernym materiałem, głosowania się odbyły. Strona społeczna opuściła salę, bowiem nikt nie słuchał jej postulatów.

  Tutaj szczegóły: (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta)

  Skandaliczna ignorancja posłów podczas posiedzenia Komisji ws. GMO :
  (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta)
  (Skrócony link do sejmowej TV: (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta))

  Takie zachowania trudno skomentować, zostawiamy to Wam.

  Z pozdrowieniami,
  Jadwiga Łopata i Julian Rose, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
  ==========================
  Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
  34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 biuro@icppc.pl
  (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.