22.06.2018/10:52

Seniorzy w Polsce mało aktywni na rynku pracy

Aktywność zawodowa Polaków po 55 roku życia jest jedną z najniższych pośród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – wynika z raportu firmy PwC, na który powołuje się portal Interia.pl. Oznacza to brak możliwych dodatkowych wpływów do budżetu państwa.

Polska zajmuje 30 miejsce w rankingu „Golden Age Index”, w którym sklasyfikowano 35 krajów należących do OECD. Stopa zatrudnienia osób 55-64 w Polsce w 2016 roku wyniosła 46,2 proc., a w grupie 65-69 zaledwie 9,9 proc. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Islandia, przed Nową Zelandią i Izraelem.

Eksperci PwC podkreślają, że osoby po 55 roku życia posiadają bardzo wysoki potencjał ekonomiczny. Z wyliczeń wynika, iż jeśli Polska osiągnęłaby poziom zbliżony do liderów, PKB kraju wzrosłoby o 66 mld dolarów.

– Do 2050 roku liczba osób w OECD powyżej 55 roku życia zwiększy się o 50 proc. do poziomu ok. 538 mln. To, że żyjemy dłużej, jest dobrą wiadomością, musimy jednak już teraz zastanowić się nad finansowymi i społecznymi aspektami starzejącego się społeczeństwa. Wspólne wysiłki rządów i pracodawców powinny zmierzać w kierunku wypracowania spójnej i skutecznej strategii, zachęcającej starsze pokolenia do pozostawania na rynku pracy dłużej. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na wzrost PKB, siłę nabywczą konsumentów, a także wpływy z podatków. Może również przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych poprzez utrzymywanie ich aktywności psychicznej i fizycznej" - mówi Anna Szczeblewska, dyrektor zespołu People & Change w PwC.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.