17.12.2016/16:37

Sieć Dino na giełdzie – obszerny wywiad z Szymonem Piduchem, prezesem Dino Polska

- Chcemy adresować ofertę zarówno do inwestorów indywidualnych w Polsce jak i instytucjonalnych,
z Polski i z zagranicy. Planowana jest wyłącznie sprzedaż akcji przez spółkę należącą do funduszu Polish Enterprise Fund VI zarządzanego przez Enterprise Investors. Większościowy akcjonariusz spółki, Tomasz Biernacki, posiadający 51 proc. akcji, nie planuje obecnie sprzedaży akcji – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Szymon Piduch, prezes Dino Polska.

Debiut Dino Polska SA na warszawskiej giełdzie ma być największym IPO w 2017 r.? Jaka będzie jego wartość?

Sądzimy, że może to być jedno z największych IPO w ciągu ostatnich kilku lat. Nie chciałbym jednak na tym etapie prognozować kwot. Wierzymy, że Dino Polska SA jest na tyle dużą spółką, że jej akcje będą atrakcyjne zarówno dla polskich jak i zagranicznych inwestorów.

Wypracowujemy dobre wyniki finansowe. W 2015 roku Grupa Dino osiągnęła 2,6 mld zł przychodu ze sprzedaży (wzrost o 23 proc. r/r) oraz EBITDA na poziomie 210,2 mln zł (wzrost o 42 proc. r/r). Dotychczasowa dynamika wzrostu była korzystna i wierzymy, że będzie ona utrzymana w przyszłości.

Nie mogę jeszcze mówić o wynikach za 2016 r., ale jestem z nich zadowolony. Kontynuujemy dotychczasowy trend wzrostowy.

Obecna sytuacja na warszawskiej giełdzie jest dość trudna. Jakie szanse i zagrożenia oznacza giełdowy debiut dla Dino?

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się siecią supermarketów z segmentu proximity o korzystnych perspektywach rozwoju, działającą na rynku od 1999 r. kiedy to otwarto pierwszy sklep Dino. Wierzymy w potencjał naszej firmy i chcemy, by inwestorzy mieli możliwość uczestniczenia w jej dalszym rozwoju.

Czy debiut giełdowy może wpłynąć na plany rozwoju Dino, np. w zakresie udziału w konsolidacji rynku handlowego?

Grupa Dino rozwija się głównie w sposób organiczny i chcemy kontynuować ten model rozwoju, również jako spółka giełdowa. Jesteśmy przy tym właścicielem zdecydowanej większości gruntów oraz nieruchomości, w których ulokowane są nasze sklepy. Odróżnia nas to dosyć mocno od naszych konkurentów.  

Jaka będzie nominalna cena akcji?

Jest zdecydowanie za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie. Cena akcji jest ustalana podczas oferty publicznej, a my jesteśmy na razie na wczesnym etapie prac – na początku grudnia złożyliśmy prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Planowana jest wyłącznie sprzedaż akcji przez spółkę należącą do funduszu Polish Enterprise Fund VI zarządzanego przez Enterprise Investors. Tym samym decyzja dotycząca ceny akcji będzie zależała od oczekiwań akcjonariusza.

Szczegółowe informacje dotyczące naszego IPO zostaną podane w prospekcie, który zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Do kogo będzie skierowana emisja?

Chcemy adresować ofertę zarówno do inwestorów indywidualnych w Polsce jak i instytucjonalnych,
z Polski i z zagranicy. Planowana jest wyłącznie sprzedaż akcji przez spółkę należącą do funduszu Polish Enterprise Fund VI zarządzanego przez Enterprise Investors. Większościowy akcjonariusz spółki, Tomasz Biernacki, posiadający 51 proc. akcji, nie planuje obecnie sprzedaży akcji. Z uwagi na generowane przepływy operacyjne i dostępność finansowania dłużnego Dino również nie potrzebuje dodatkowego zastrzyku kapitału, więc nie planuje obecnie emisji nowych akcji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • MoneyKing 19.12.2016

    Bardzo ciekawy jest wzrost EBITDA - w zaudytowanych sprawozdaniach finansowych za 2015 Dino pokazało 104 mln EBITDA, a Pan Prezes mówi że było 2x więcej. Bardzo ciekawe jak się tak poprawia wyniki - podnosi się ceny czy robi inne kreatywne rzeczy w książkach?

    Kupno akcji od funduszy private equity jest jak kupno auta od handlarza - Niemiec płakał jak sprzedawał........

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.