28.11.2019/01:42

Sieć Gemini wystawiona na sprzedaż. Inwestora zniechęciły zmiany w prawie

Cztery lata po przejęciu i dwa lata po ustawie, wywracającej do góry nogami rynek apteczny, fundusz Warburg Pincus chce sprzedać sieć aptek Gemini – pisze „Puls Biznesu”.

Sieć Gemini liczy 180 aptek. W tej chwili należy ona do funduszu Warburg Pincus, który kupił gdańską spółkę (wywodzącą się z Wejherowa) cztery lata temu. „Puls Biznesu” podaje, że wówczas aptek Gemini było zaledwie 40 i były zlokalizowane głównie na Pomorzu. 1/3 dochodów spółce przynosił sklep internetowy z wiodącą pozycją na rynku. Obecnie sieć jest ogólnopolska i wyceniona na 600 mln euro (około 2,6 mld zł). Zainteresowane kupnem są inne fundusze private equity oraz inwestorzy  branżowi.

„Puls Biznesu” przypuszcza, że powodem wystawienia aptek Gemini na sprzedaż są ograniczone możliwości rozwoju sieci, po tym jak dwa lata temu w życie weszła nowelizacja prawa farmaceutycznego, zwana „apteką dla aptekarza”. Ograniczyła ona prawo do prowadzenia aptek do osób będących  farmaceutami, a liczebność sieci do 4 placówek. W życie weszły też kryteria demograficzne i geograficzne, które dodatkowo ograniczają możliwości otwierania nowych aptek.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • nieja 06.12.2019

    Widać , że ustawa "apteka dla aptekarza" działa w interesie obcego kapitału. Sprytne. Monopolizacja aptekarstwa to na pewno wzrost cen, nawet jak są urzędowe na leki refundowane, to i tak oznacza wzrost cen. Monopol będzie dyscyplinował rząd jeszcze mocniej.

  • Smutny 29.11.2019

    Skonsolidujemy apteki, potem banki, stacje benzynowe (Orlen już reaktywował nawet markę CPN!) itp. Ruch i Społem też powoli ponownie rosną w siłę (i ponownie jadą na stracie, ale co tam). Na końcu pozostanie tylko znacjonalizowanie telewizji i ograniczenie jej do dwóch kanałów oraz drastyczne zmniejszenie ilości tytułów prasowych i już będziemy elegancko z powrotem w latach 70... A nie, przepraszam, symbolem wolnego rynku pozostaną Biedronka i Lidl. No i może trochę małych lokalnych sklepów, na które z uśmiechem i rozrzewnieniem będziemy ciepło mówili "prywaciarze". Świetlana przyszłość przed nami.

  • liberator 27.11.2019

    Fundusz inwestycyjny pomnożył kapitał i sprzedaje. Rząd polski podjął niejawną decyzję o konsolidacji aptekarstwa w formie dwóch ogólnopolskich sieci. Realizacja projektu trwa i tyle. Bez sensacji. Może tylko to jest kontrowersyjne, ze dwie sieci aptek w Polsce to będą wysokie ceny leków. Nie będzie konkurencji jak w Niemczech czy Francji. Ale rząd się wyżywi i … wyleczy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.