21.02.2017/11:39

Sieć Netto szuka sposobów na ograniczenie marnowania żywności

W Polsce marnuje się 9 milionów ton żywności rocznie. Netto zamierza wspierać inicjatywy, których celem jest ograniczenie problemu wyrzucania jedzenia. Sieć przeprowadziła badania, aby poznać skalę i wymiar problemu na własnym podwórku.

Badanie „Pracownicy sieci sklepów Netto o marnowaniu żywności” jest pogłębieniem raportu Flash, w którym przeanalizowano problem z perspektywy klientów sieci. W kolejnej edycji skoncentrowano się na poznaniu problemu z perspektywy pracowników sklepu. Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu stanowią oni bezcenne źródło codziennych obserwacji i inspiracji, które może się przyczynić do zmniejszenia skali zjawiska w sklepach sieci. Respondenci w większości obejmowali stanowiska kierownicze (68 proc.) lub administracyjne (24 proc.).

Grupy, które wzięły udział w badaniu, są świadome omawianego zjawiska i dostrzegają jego problem - kierownik sklepu, który odpowiada za kwestie techniczne, związane z działalnością sklepu, jak i pracownicy administracji, którzy stanowią pierwsze ogniwo odpowiedzialne za planowanie strategii, są na szczególnej pozycji. Pierwsza część badania pokazała, że problem marnowania żywności w jednakowy sposób dotyka całą branżę spożywczą. Aż 75 proc. badanych wskazało, że występuje on również w sklepach konkurencji. Pomiędzy oceną występowania problemu marnowania żywności w sieci Netto, a innymi sieciami jest niewielka różnica. Wyrzucanie jedzenia jest problemem całej branży spożywczej.

Drugą, bardzo ważną częścią badania, były odpowiedzi pracowników, wskazujące główne powody marnowania się żywności w ich miejscu pracy, ale i proponowane rozwiązania. Pracownicy wskazali przecenę towaru, którego termin ważności zbliża się ku końcowi za dobre i skuteczne rozwiązanie. Na potwierdzenie tego, według poprzedniego badania, które przeprowadzono dla Netto – 71 proc. respondentów wskazało, że zdarza im się kupować żywność przecenioną w związku z krótkim terminem przydatności do spożycia.

– Przecena produktów, których termin przydatności zbliża się ku końcowi, może na pewno zmniejszyć ilość marnowanej żywności – komentuje Mariola Skolimowska, PR Manager Netto Polska. – W naszej sieci stosujemy to rozwiązanie od ok. dwóch lat. W każdym sklepie można znaleźć oznakowane skrzynki z hasłem: „Stop marnowaniu żywności”. Zmiany należy zaczynać od siebie. My już pierwsze wprowadziliśmy i dokładamy wiele wysiłku, by ich przestrzegać . Pragniemy być przykładem i pokazać, jak można zminimalizować problem wyrzucania jedzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.